Kompjuter ne lente kontakt (VIDEO)


Nje kompjuter brenda lenteve te kontaktit? Kjo gje mund te vije brenda dekades, ekrani eshte kaq i bukur dhe gati fale nje teknologjie te zhvilluar nga Universiteti Gand ne Belgjike, me sakte ne Qendren Microsystems (Cmst).

Si funksionon ky prototip? Per momentin eshte thelbesor me nje lente qe perfshin nje ekran LCD, te lakuar dhe fleksibel per siperfaqen e syrit. Pervec imazheve transparente, shkrimeve dhe te tjera, lentet e kontaktit LCD lejojne ata qe i vendosin te shohin me teper informacione te pasura. Aplikacionet e mundshme jane te shumta, t’i shohim.

Ne pritje te kompjuterave me te vegjel dhe me portabel, ekrani eshte gati. Mbase gjithcka do te integrohet direkt ne lente. Lentet e kontaktit LCD te nje realiteti te larte nga Universiteti Gand mund te zoterojne fusha te ndryshme.

Me nje kristal te vetem te lengshem mund te erresojne driten e diellit ne menyre qe te shihet permbajtja, por mund te behet e tille qe te shohe vetem perdoruesi. Mbetet te realizohet vetem pjesa me delikate, pra transmetimi i te dhenave (i nevojshem me wireless) dhe furnizimi me energji elektrike. Por vetem koha do t’i jape pergjigjet.

Edhe njehere mbeshtetja fizike eshte gjetur ne lente kontakti apo ne mjetin me te drejtperdrejte dhe te menjehershem. Po ta pershkruajme kete projekt me pak fjale, do te kemi nje lente kontakti LED qe aplikohet si nje lente normale qe tregon fuqine duke u projektuar ne retine, ndersa ne fushen e perdoruesit do te kete informacione duke permiresuar anen vizuale. Tek kjo video tregohet me qarte sesi parashikohet te funksionoje kjo lente mrekulli-berese.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale