Kompjuter ne lente kontakt (VIDEO) - Business Magazine Albania

Kompjuter ne lente kontakt (VIDEO)


Nje kompjuter brenda lenteve te kontaktit? Kjo gje mund te vije brenda dekades, ekrani eshte kaq i bukur dhe gati fale nje teknologjie te zhvilluar nga Universiteti Gand ne Belgjike, me sakte ne Qendren Microsystems (Cmst).

Si funksionon ky prototip? Per momentin eshte thelbesor me nje lente qe perfshin nje ekran LCD, te lakuar dhe fleksibel per siperfaqen e syrit. Pervec imazheve transparente, shkrimeve dhe te tjera, lentet e kontaktit LCD lejojne ata qe i vendosin te shohin me teper informacione te pasura. Aplikacionet e mundshme jane te shumta, t’i shohim.

Ne pritje te kompjuterave me te vegjel dhe me portabel, ekrani eshte gati. Mbase gjithcka do te integrohet direkt ne lente. Lentet e kontaktit LCD te nje realiteti te larte nga Universiteti Gand mund te zoterojne fusha te ndryshme.

Me nje kristal te vetem te lengshem mund te erresojne driten e diellit ne menyre qe te shihet permbajtja, por mund te behet e tille qe te shohe vetem perdoruesi. Mbetet te realizohet vetem pjesa me delikate, pra transmetimi i te dhenave (i nevojshem me wireless) dhe furnizimi me energji elektrike. Por vetem koha do t’i jape pergjigjet.

Edhe njehere mbeshtetja fizike eshte gjetur ne lente kontakti apo ne mjetin me te drejtperdrejte dhe te menjehershem. Po ta pershkruajme kete projekt me pak fjale, do te kemi nje lente kontakti LED qe aplikohet si nje lente normale qe tregon fuqine duke u projektuar ne retine, ndersa ne fushen e perdoruesit do te kete informacione duke permiresuar anen vizuale. Tek kjo video tregohet me qarte sesi parashikohet te funksionoje kjo lente mrekulli-berese.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0