KODE mbledh 30 milionë dollarë në Serinë B të investimeve! - Business Magazine Albania

KODE mbledh 30 milionë dollarë në Serinë B të investimeve!

Ashtu si shumë emigrantë, horizonti i qytetit të Nju Jorkut ishte një nga pamjet e para që vëllezërit e rinj Edi dhe Etrit Demaj morën kur arritën në SHBA më shumë se 20 vjet më parë. Dyshja, së bashku me familjen e tyre, kishin ikur nga dhuna në vendlindjen e tyre në Kosovë, dhe ata ende e mbajnë mend pamjen teksa avioni i tyre fluturonte sipër.

“Ndërtesa e parë që pamë ishte Empire State Building,” kujton Etrit.

Familja Demaj u vendos shpejt në Detroit, ku vëllezërit përfunduan shkollimin e tyre dhe krijuan kompani të ndryshme, duke përfshirë më të fundit, Kode Labs, e cila integron dhe automatizon sisteme të ndryshme në ndërtesa tregtare – duke përfshirë Empire State Building.

“Kjo është ëndrra amerikane,” tha Etrit.

Kur vëllezërit Demaj themeluan Kode në 2017, ata kërkuan të sillnin menaxhimin e ndërtesave në epokën e cloud computing. Ata filluan të zhvillojnë një grup softuerësh që marrin të dhënat nga pjesë të ndryshme të lidhura me internetin e funksionimit të një ndërtese, duke përfshirë mbajtësit e ajrit, alarmet e zjarrit, ashensorët, sensorët e punës e më shumë, dhe më pas i kontrollon ato në një mënyrë që merr efikasitet të plotë nga sistemet. Kode pretendon se mund të flasë me më shumë se 130 sisteme të ndryshme.

Vëllezërit e krahasojnë atë me një OS që integron sistemet e ndërtimit si një sistem operativ kompjuterik që integron borde të ndryshme qarkore.

“Ajo që ne po përpiqemi të bëjmë është të sjellim të dhëna dhe t’i normalizojmë ato, t’i indeksojmë, t’i përdorim ato të dhëna për të ndërtuar aplikacione mbi të për ta bërë sistemin operativ më të dobishëm, për të nxitur efikasitetin e energjisë, duke krijuar përvoja të mahnitshme,” tha Edi.

Lexo edhe:“I destinuar për të ndërtuar të ardhmen tuaj!”: Startup Fund K4S6 vjen në Tiranë!

Ndërtesat tregtare mund të duken si fqinjë të pastër, por ato gjenerojnë 16% të të gjithë ndotjes së karbonit në SHBA, sipas EPA. Mënyra se si operohkodeen shumë prej tyre nuk është vetëm e dëmshme për mjedisin, por është gjithashtu e pasigurt fiskalisht.

Sot, ndërtesat komerciale janë të mbushura me joefikasitet të llojit që mund të adresojë automatizimi. Në këtë proces, pronarët jo vetëm që do të ulnin emetimet e tyre të karbonit, por do të kursenin grumbuj parash. Midis 2020 dhe 2050, adoptimi global i automatizimit mund të zvogëlojë karbonin me 9.5 miliardë deri në 14 miliardë tonë metrikë dhe të kursejë pronarët të paktën 2.3 trilion dollarë, sipas Projektit Drawdown.

Kode ka zhvilluar gjithashtu një sërë aplikacionesh për të ekzekutuar në platformën e tij, duke i lejuar klientët të monitorojnë përdorimin e energjisë, të gjurmojnë emetimet e karbonit dhe të mbajnë një sy në konsumin e ujit. Jo vetëm që këto ndihmojnë për të mbajtur një kapak mbi kostot, disa nga të dhënat janë të nevojshme për të qenë në përputhje me ligjet në qytete të ndryshme, duke përfshirë qytetin e Nju Jorkut, ku Ligji Lokal 97 do të kërkojë që ndërtesat mbi 25,000 metra katrorë të ulin emetimet e tyre të karbonit me 40% deri në fundin e dekadës.

“Me të gjitha synimet dhe ligjet në fuqi në shumë vende dhe zona të ndryshme, ata nuk kanë zgjidhje tjetër veçse të vazhdojnë të ecin këtë rrugë,” tha Etrit.

Tashmë, softueri i kompanisë përdoret nga menaxherët dhe pronarët e ndërtesave në pesë kontinente dhe klientët e saj përfshijnë kompanitë e Fortune 100 dhe institucionet e arsimit të lartë, tha Etrit. Kompania ka qenë fitimprurëse që nga dita e parë, shtoi ai. Shkelja e klientëve është “0%”, tha Edi, dhe të ardhurat vjetore të përsëritura janë rritur 200% çdo vit për tre vitet e fundit.

Modeli i biznesit i Kode është i ngjashëm me atë të Salesforce, tha Edi, me klientët që së pari paguajnë një tarifë zbatimi që negociohet bazuar në madhësinë e portofolit të pronës dhe më pas paguajnë tarifa të përsëritura bazuar në sa metra katrorë janë nën menaxhim dhe numrin e aplikacioneve që zgjedh klienti për të përdorur.

Kode është rritur ndjeshëm që nga grumbullimi i Serisë A prej 8 milionë dollarësh në vitin 2022, me më shumë se 40 punonjës në Detroit, 150 në Kosovë dhe disa të tjerë në vende të tjera.

Duke ndjerë një mundësi për t’u rritur shpejt, Kode së fundmi grumbulloi një Seri B prej 30 milionë dollarësh, ka mësuar ekskluzivisht TechCrunch. Raundi u drejtua nga Maverix Private Equity me pjesëmarrjen e I Squared Capital dhe Telus Ventures. Fillimi planifikon të përdorë fondet për të zgjeruar tregun e aplikacioneve dhe për të zhvilluar më tej përdorimin e AI për të optimizuar operacionet e ndërtimit.

techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0