Kina një hap më pranë emetimit të juanit digjital. Teston portofolet digjitalë si aplikacione në Android dhe Apple - Business Magazine Albania

Kina një hap më pranë emetimit të juanit digjital. Teston portofolet digjitalë si aplikacione në Android dhe Apple

Kina ka lëshuar versionet pilot të portofolit digjital të juanit në dyqanet e aplikacioneve të telefonave celularë, ndërsa banka qendrore e vendit rrit përpjekjet e saj për të zhvilluar monedhën kombëtare digjitale.

Aplikacioni “e-CNY”, i zhvilluar nga instituti i kërkimit të monedhës digjitale të Bankës Popullore të Kinës (PBOC), ishte i disponueshëm për shkarkim në dyqanet kineze të aplikacioneve Android dhe Apple të martën në Shanghai.

Një njoftim në aplikacion thoshte se është në një fazë pilot kërkimi dhe zhvillimi dhe është i disponueshëm vetëm për përdoruesit e përzgjedhur përmes institucioneve të mbështetura që ofrojnë shërbime e-CNY, duke përfshirë bankat kryesore vendase.

Lexo edhe: Erdhi momenti t’i trembemi inteligjencës artificiale! Në Kinë krijohet prokurori AI

Guvernatori i Bankës Popullore të Kinës, Yi Gang tha në nëntor se Kina do të vazhdojë të avancojë zhvillimin e monedhës digjitale të bankës qendrore dhe të përmirësojë dizajnin dhe përdorimin e saj, duke përfshirë rritjen e ndërveprimit të saj me mjetet ekzistuese të pagesave.

Në një takim të fundvitit, Banka Qëndrore tha se do të vazhdojë të ecë përpara me kërkimin dhe zhvillimin e juanit dixhital.

Reuters 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0