'Këtu nuk shkon asgjë': Mark Zuckerberg përdor inteligjencën artificiale për të gërshetuar flokët e vajzës së tij në videon 'Adorable' - Business Magazine Albania

‘Këtu nuk shkon asgjë’: Mark Zuckerberg përdor inteligjencën artificiale për të gërshetuar flokët e vajzës së tij në videon ‘Adorable’

Mark Zuckerberg

Drejtori i Përgjithshëm i Meta, Mark Zuckerberg, po e çon të qënit babai i një vajze në një nivel tjetër duke përdorur metaverset për të shfrytëzuar aftësitë e tij të gërshetimit të flokëve.
Miliarderi hyri në Instagram ndërsa përdorte syzet e reja inteligjente të Metës dhe ndau një video të tij duke përdorur inteligjencën artificiale për të mësuar se si t’i gërshetojë flokët vajzës së tij.

Zuckerberg gjithashtu ndau postimin në Instagram në Facebook ku ai shpjegoi se kompania po sjell platforma kompjuterike në pajisje të vogla si telefonat dhe pajisjet e veshura përmes ExecuTorch, i cili u mundëson modeleve të AI të funksionojnë drejtpërdrejt në pajisje pa kërkuar lidhje me një server.
“Kjo është se si Meta AI funksionon në syzet tona të reja inteligjente Ray-Ban Meta,” shkruajti ai.

“Hej Meta, si e bën gërshetin”, e pyet ai.
Zëri i inteligjencës artificiale më pas fillon t’i japë udhëzime hap pas hapi se si të krijojë gërsheta duke i ndarë flokët në tre pjesë dhe duke kaluar seksione mbi njëra-tjetrën.

“Epo, këtu nuk shkon asgjë,”  bën shaka Zuckerberg, duke u përpjekur të kompletojë modelin e flokëve të vajzës së tij. “Unë nuk jam gërshetuesi më me përvojë, por mendoj se mund ta bëjmë këtë!”
Më pas miliarderi i kërkon teknologjisë së inteligjencës artificiale që t’i bëjë dhe t’i dërgojë një foto gruas së tij, Priscilla Chan, pa pasur nevojë të heqë gishtin.
Ndjekësit e Zuckerberg u entuziazmuan nga klipi, duke vlerësuar kohën e lidhjes babë-bijë.

“Ky është një nga krijimet tuaja më të bukura”, tha njëri me shaka.
“E adhurueshme dhe sigurisht një nga aftësitë më të rëndësishme”, tha një tjetër.

entrepreneur.com

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0