Këshillat e Tony Robbins për të jetuar si i pasur


Pavarsisht moshës, të gjithë kemi nevojë për këshilla në faza të ndryshme të jetës. Ndoshta nga një plak me një jetë aktive, një i rritur i papunë, një fëmijë që i pëlqen të gabojë dhe ndoshta nga strategë e mentorë si Tony Robbins. E pamundur të mos e njihni.

Business Mag është një fan i tij, dhe gjithmonë ndjekim çdo mesazh apo këshillë të tij të vlefshme që mund të na shërbejë. Energjik, i vendosur, me një natyrë filantropike, Robbins ju mëson si të jetoni si të pasur.

1. Ki një mision

Të gjesh një fokus është e rëndësishme, sidomos atë të duhurin.
“Energjia vjen kur ke një mision; ajo ju tërheq nuk ju shtyn,” thotë Robbins në një intervistë për Marie Forleo.

Robbins thotë se jeton me këtë mendësi çdo ditë. Shpenzojeni kohën duke bërë diçka që vërtetë keni pasion, qoftë ajo diçka e madhe apo e vogël. Lumturia që vjen nga qëllimet tuaja ju bën më të fuqishëm.

2. Mos e këmbe kohën me para

“Nëse punon për të mbijetuar, atëherë po e këmben kohën për para,” shkruan ai për revistën Entrepreneur. Liria financiare është shumë e rëndësishme.

Në fund nuk ka rëndësi sa para ke fituar, nëse nuk ke kursyer ti mund t’i humbasësh të gjitha.
Nëse po mendon të fillosh një biznes apo diçka mbi të cilën kërkon të investosh kohë, këshilla e tij është të fillosh të kursesh tani. Sa më shumë para kursen, aq më shpejt do të fokusohesh në gjërat me të cilat do të merresh.

3. Mos ki frikë të dështosh

Fatkeqësisht ne jemi programuar për të patur frikë nga ajo që quhet ‘dështim’, ndaj ne përpiqemi që ta shmangim atë sa më shumë të jetë e mundur.

Kjo është një këshillë që mund të aplikohet si për jetën ashtu dhe financat. Askush nuk është i përsosur dhe gabimet na lejojnë të mësojmë dhe të rritemi. Jo çdo ditë do të jetë fantastike, por ndonjëherë dështimet në jetë të sjellin një sukses masiv.

4. Puno me veten më shumë se me çdo gjë tjetër

Kjo është këshilla më e mirë që Robbins ka marrë nga mentori i tij, Jim Rohn. “Çdo ditë, puno më fort me veten, sepse nëse bëhesh më inteligjent, më i vlefshëm, më i shkathët, ti mund të përmirësosh dhe njerëzit e tjerë.”

Kjo këshillë shërben për jetën, por dhe financat. Duke patur më shumë njohuri dhe duke u bërë më i aftë në ekspertizën apo paratë tuaja, mund të ndihmoni më shumë njerëz, për sa kohë keni një shpirt dashamirës.

5. Bëhu i fortë psikologjikisht

Njësoj si forca fizike, ju mund të ndërtoni dhe forcën psikologjike.

“Nëse je psikologjikisht i fortë, ti jo vetëm që mbijeton, por je më i zoti kur ndodhin situata të vështira. Ti nuk e lë mjedisin të të kontrollojë, por gjen forcën ta kontrollosh vetë atë.

Këto mësime mund të zbatohen për kaq shumë gjëra në jetë. Megjithatë, mbijetesa dhe lulëzimi në kohë të vështira financiare mund t’ju mësojë se si të jetë elastik dhe të jeni më të fortë e më të mirë me të hollat në të ardhmen.

6. Progresi = Lumturi

Është e natyrshme të kalosh në periudha të vështira gjatë jetës. Gjithsesi kjo mund të jetë një shenjë e mirë që tregon se ka ardhur koha të dilni nga zona juaj e komfortit dhe të provoni gjëra të reja.

“Rritja, zhvillimi është ajo çfarë na bën të ndihemi të gjallë, dhe kur rritemi ne kemi diçka për të dhënë,” thotë ai për The New York Times.

Nëse do të jesh i lumtur, por po kalon një periudhë të vështirë personale apo financiare, është e rëndësishme të bësh çfarëdolloj hapi për t’u rritur. Hidh një hap të vogël për t’i bërë gjërat më mirë. Kurse ca para. Paratë e para hidhi në investim. Paratë e tjera përdori për të bërë diçka të mirë për dikë tjetër. Progresi baraz Lumturi.

Nëse ndihesh se ke ngecur dhe nuk je i lumtur, kujto këshillat e Tony Robbins.

/Time

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale