KE propozon hapjen e kufijve me Ballkanin Perëndimor më 1 korrik

Komisioni Europian

Komisioni Europian ka rekomanduar hapjen e kufijve me Ballkanin Perëndimor me 1 korrik.Në propozimin e KE kërkohet të hapen kufinjtë për Kosovën, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi, Bosnje-Hercegovinën dhe Serbinë me argumentin se “situata epidemiologjike e tyre është e ngjashme apo edhe më e mirë sesa në BE”.

Ky propozim u mbështet edhe nga Komisioneri për Zgjerimin e BE-së, Oliver Varhelyi i cili shkruan në Twitter:

“Komisioni Europian gjithashtu rekomandon heqjen e kufizimeve të udhëtimit për Flamurin e Shqipërisë, Bosnje & Hercegovinës, Malit të Zi, Maqedonisë, Serbisë që nga 1 korriku, pasi situata e tyre epidemiologjike është e ngjashme ose më e mirë se ajo e BE.”

Ylva Johansson, komisionere për Çështjet e Brendshme tha se kjo është një qasje e pastër dhe fleksibël për heqjen e kufizimeve duke filluar nga 1 korriku.

Lexoni: Puno me mençuri me Smart Working nga Vodafone Business

Ndërkohë me vendet e tjera të botës, KE rekomandoi hapjen e kufijve në varësi të situatës së tyre epidemiologjike, ndërsa hapja e kufijve brenda BE të bëhet brenda 15 qershorit.

“Udhëtimi ndërkombëtar është kyç për turizmin, biznesin dhe për ribashkimet familjare dhe shoqërore. Ndërkohë që duhet të qëndrojmë të kujdesshëm ka ardhur koha që të bëjmë përgatitje konkrete për heqjen e kufizimeve me vende në të cilat situata shëndetësore është e ngjashme me të BE-së”, tha Johansson.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale