Ju mund të vizitoni virtualisht disa muze të famshëm

Ju mund të vizitoni virtualisht disa muze të famshëm


Keni ngecur në shtëpi? Këta 12 muze të famshëm ju ofrojnë turne virtuale.

Vizitoni muzetë më të mirë nga Londra në Seul, në komoditetin e shtëpisë tuaj.

Vetëkarantinimi mund të ketë shumë probleme komplekse, përtej të pasurit ushqim dhe furnizime të mjaftueshme për dy javë. Në aspektin e argëtimit, me shumë mundësi jeni të mërzitur, po shikoni shumë filma në Netflix dhe shpenzoni shumë kohë në internet.

 Por ka një mënyrë për të marrë pak kulturë dhe arsim ndërsa jeni i kufizuar në shtëpinë tuaj. Sipas Fast Company, Google Arts & Culture u bashkuan me mbi 500 muze dhe galeri në të gjithë botën, për të sjellë  turne virtuale dhe ekspozita në internet të disa prej muzeve më të famshëm në të gjithë botën, për të gjithë.

Tani, ju mund të “shkoni në muze” pa qenë nevoja të lëvizni nga shtrati.

Koleksioni i Google Arts & Culture përfshin Muzeun Britanik në Londër, Muzeun Van Gogh në Amsterdam, Guggenheim në New York City dhe qindra vende të tjera ku mund të fitoni njohuri për artin, historinë dhe shkencën. Ky koleksion është veçanërisht i dobishëm për studentët që kërkojnë mënyra për të qëndruar në krye të studimeve të tyre, ndërsa shkollat ​​janë të mbyllura.

Shikoni vetëm disa nga muzetë më të mirë në të cilët Google ofron turne dhe ekspozita në internet.

Muzeu Britanik, Londër

Ky muze ikonik, i vendosur në zemër të Londrës, lejon vizitorët virtualë të vizitojnë Gjykatën e Madhe dhe të zbulojnë gurët e lashtë të Rosetta dhe mumiet egjiptiane. Gjithashtu, ju mund të gjeni qindra objekte në turneun virtual të muzeut.

Muzeu Guggenheim, New York

Karakteristika Street View e Google lejon vizitorët të vizitojnë shkallët spirale të famshme të Guggenheim, pa u larguar nga shtëpia. Nga atje, ju mund të zbuloni vepra arti të jashtëzakonshme nga epokat impresioniste, post-impresioniste, moderne dhe bashkëkohore.

Galeria Kombëtare e Arteve, Uashington, D.C.

Ky muze i famshëm amerikan i artit përmban dy ekspozita në internet përmes Google. E para është një ekspozitë e modës amerikane nga 1740 deri në vitin 1895, duke përfshirë shumë rroba nga epokat koloniale dhe revolucionare. E dyta është një koleksion veprash nga piktori barok holandez, Johannes Vermeer.

 Musée d’Orsay, Paris

Ju praktikisht mund të shëtisni nëpër këtë galeri popullore që strehon dhjetra vepra të famshme nga artistë francezë që kanë punuar dhe jetuar midis 1848 dhe 1914. Hidhni një vështrim në veprat artistike nga Monet, Cézanne, dhe Gauguin.

Muzeu Kombëtar i Artit Modern dhe Bashkëkohor, Seul

Një nga muzetë e njohura të Koresë, që mund të aksesohet nga kudo në botë. Turneu virtual i Google ju mundëson të shëtisni nëpër gjashtë kate të artit Bashkëkohor nga Korea dhe nga e gjithë bota.

 Muzeu Pergamon, Berlin

Si një nga muzetë më të mëdhenj të Gjermanisë, Pergamon ka shumë për të ofruar – edhe nëse nuk mund të jeni fizikisht atje. Ky muze historik është shtëpia e shumë objekteve të lashta, përfshirë Portën Ishtar të Babilonisë dhe natyrisht, Altarin e Pergamonit.

Rijksmuseum, Amsterdam

Eksploroni veprat mjeshtërore nga Epoka e Artë Hollandeze, duke përfshirë vepra nga Vermeer dhe Rembrandt. Google ofron një turne në Street View në këtë muze ikonik, kështu që ju mund të ndiheni sikur në fakt po bredhni sallat e tij.

Muzeu Van Gogh, Amsterdam

Kushdo që është fans i këtij piktori tragjik dhe të zgjuar, mund të shohë veprat e tij nga afër (pothuajse nga afër) duke vizituar virtualisht këtë muze – koleksionin më të madh të veprave të artit nga Vincent van Gogh, duke përfshirë mbi 200 piktura, 500 vizatime dhe mbi 750 letra personale.

Muzeu J. Paul Getty, Los Angeles

Veprat e artit evropian qysh nga Shekulli 8, mund të gjenden në këtë muze arti në Kaliforni. Bëni një turne në Street View për të zbuluar një koleksion të madh pikturash, vizatimesh, skulpturash, dorëshkrimesh dhe fotografish.

Galeria Uffizi, Firence

Kjo galeri jo shumë e njohur, strehon koleksionin e artit të një prej familjeve më të famshme nga Firence e Italisë, de’Medicis. Ndërtesa është projektuar nga Giorgio Vasari në 1560 posaçërisht për Cosimo I de’Medici, por çdokush mund të endet në sallat e tij nga kudo në botë.

MASP, São Paulo

Museu de Arte de São Paulo, është një muze jo fitimprurës dhe muzeu i parë modern në Brazil. Punimet e artit të vendosura në korniza të qarta perspex, bëjnë që të duket sikur veprat e artit po rrinë pezull në ajër. Bëni një turne virtual për të provuar pamjen e mrekullueshme, që ofron ky muze.

Muzeu Kombëtar i Antropologjisë, Qyteti i Meksikës

I ndërtuar në vitin 1964, ky muze i kushtohet arkeologjisë dhe historisë së trashëgimisë para-spanjolle të Meksikës. Ka 23 dhoma ekspozitash të mbushura me objekte të lashta, përfshirë disa nga qytetërimi Maya.

Fatkeqësisht, jo të gjitha muzetë dhe galeritë e njohura të artit mund të përfshihen në koleksionin e Google Arts & Culture, por disa muze po e marrin vetë iniciativën për të ofruar turne në internet. Sipas Fast Company, Louvre gjithashtu ofron turne virtuale në website-n e tij.

Për të parë më shumë koleksionin e muzeve të Google Arts & Culture, vizitoni website-n e koleksionit. Gjithashtu, ekzistojnë mijëra muze View Street në Google. Google Arts & Culture gjithashtu ka përvojë në internet për të eksploruar vendet e famshme historike dhe të trashëgimisë kulturore.

People

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0