Ju mund të vizitoni virtualisht disa muze të famshëm

Ju mund të vizitoni virtualisht disa muze të famshëm


Keni ngecur në shtëpi? Këta 12 muze të famshëm ju ofrojnë turne virtuale.

Vizitoni muzetë më të mirë nga Londra në Seul, në komoditetin e shtëpisë tuaj.

Vetëkarantinimi mund të ketë shumë probleme komplekse, përtej të pasurit ushqim dhe furnizime të mjaftueshme për dy javë. Në aspektin e argëtimit, me shumë mundësi jeni të mërzitur, po shikoni shumë filma në Netflix dhe shpenzoni shumë kohë në internet.

 Por ka një mënyrë për të marrë pak kulturë dhe arsim ndërsa jeni i kufizuar në shtëpinë tuaj. Sipas Fast Company, Google Arts & Culture u bashkuan me mbi 500 muze dhe galeri në të gjithë botën, për të sjellë  turne virtuale dhe ekspozita në internet të disa prej muzeve më të famshëm në të gjithë botën, për të gjithë.

Tani, ju mund të “shkoni në muze” pa qenë nevoja të lëvizni nga shtrati.

Koleksioni i Google Arts & Culture përfshin Muzeun Britanik në Londër, Muzeun Van Gogh në Amsterdam, Guggenheim në New York City dhe qindra vende të tjera ku mund të fitoni njohuri për artin, historinë dhe shkencën. Ky koleksion është veçanërisht i dobishëm për studentët që kërkojnë mënyra për të qëndruar në krye të studimeve të tyre, ndërsa shkollat ​​janë të mbyllura.

Shikoni vetëm disa nga muzetë më të mirë në të cilët Google ofron turne dhe ekspozita në internet.

Muzeu Britanik, Londër

Ky muze ikonik, i vendosur në zemër të Londrës, lejon vizitorët virtualë të vizitojnë Gjykatën e Madhe dhe të zbulojnë gurët e lashtë të Rosetta dhe mumiet egjiptiane. Gjithashtu, ju mund të gjeni qindra objekte në turneun virtual të muzeut.

Muzeu Guggenheim, New York

Karakteristika Street View e Google lejon vizitorët të vizitojnë shkallët spirale të famshme të Guggenheim, pa u larguar nga shtëpia. Nga atje, ju mund të zbuloni vepra arti të jashtëzakonshme nga epokat impresioniste, post-impresioniste, moderne dhe bashkëkohore.

Galeria Kombëtare e Arteve, Uashington, D.C.

Ky muze i famshëm amerikan i artit përmban dy ekspozita në internet përmes Google. E para është një ekspozitë e modës amerikane nga 1740 deri në vitin 1895, duke përfshirë shumë rroba nga epokat koloniale dhe revolucionare. E dyta është një koleksion veprash nga piktori barok holandez, Johannes Vermeer.

 Musée d’Orsay, Paris

Ju praktikisht mund të shëtisni nëpër këtë galeri popullore që strehon dhjetra vepra të famshme nga artistë francezë që kanë punuar dhe jetuar midis 1848 dhe 1914. Hidhni një vështrim në veprat artistike nga Monet, Cézanne, dhe Gauguin.

Muzeu Kombëtar i Artit Modern dhe Bashkëkohor, Seul

Një nga muzetë e njohura të Koresë, që mund të aksesohet nga kudo në botë. Turneu virtual i Google ju mundëson të shëtisni nëpër gjashtë kate të artit Bashkëkohor nga Korea dhe nga e gjithë bota.

 Muzeu Pergamon, Berlin

Si një nga muzetë më të mëdhenj të Gjermanisë, Pergamon ka shumë për të ofruar – edhe nëse nuk mund të jeni fizikisht atje. Ky muze historik është shtëpia e shumë objekteve të lashta, përfshirë Portën Ishtar të Babilonisë dhe natyrisht, Altarin e Pergamonit.

Rijksmuseum, Amsterdam

Eksploroni veprat mjeshtërore nga Epoka e Artë Hollandeze, duke përfshirë vepra nga Vermeer dhe Rembrandt. Google ofron një turne në Street View në këtë muze ikonik, kështu që ju mund të ndiheni sikur në fakt po bredhni sallat e tij.

Muzeu Van Gogh, Amsterdam

Kushdo që është fans i këtij piktori tragjik dhe të zgjuar, mund të shohë veprat e tij nga afër (pothuajse nga afër) duke vizituar virtualisht këtë muze – koleksionin më të madh të veprave të artit nga Vincent van Gogh, duke përfshirë mbi 200 piktura, 500 vizatime dhe mbi 750 letra personale.

Muzeu J. Paul Getty, Los Angeles

Veprat e artit evropian qysh nga Shekulli 8, mund të gjenden në këtë muze arti në Kaliforni. Bëni një turne në Street View për të zbuluar një koleksion të madh pikturash, vizatimesh, skulpturash, dorëshkrimesh dhe fotografish.

Galeria Uffizi, Firence

Kjo galeri jo shumë e njohur, strehon koleksionin e artit të një prej familjeve më të famshme nga Firence e Italisë, de’Medicis. Ndërtesa është projektuar nga Giorgio Vasari në 1560 posaçërisht për Cosimo I de’Medici, por çdokush mund të endet në sallat e tij nga kudo në botë.

MASP, São Paulo

Museu de Arte de São Paulo, është një muze jo fitimprurës dhe muzeu i parë modern në Brazil. Punimet e artit të vendosura në korniza të qarta perspex, bëjnë që të duket sikur veprat e artit po rrinë pezull në ajër. Bëni një turne virtual për të provuar pamjen e mrekullueshme, që ofron ky muze.

Muzeu Kombëtar i Antropologjisë, Qyteti i Meksikës

I ndërtuar në vitin 1964, ky muze i kushtohet arkeologjisë dhe historisë së trashëgimisë para-spanjolle të Meksikës. Ka 23 dhoma ekspozitash të mbushura me objekte të lashta, përfshirë disa nga qytetërimi Maya.

Fatkeqësisht, jo të gjitha muzetë dhe galeritë e njohura të artit mund të përfshihen në koleksionin e Google Arts & Culture, por disa muze po e marrin vetë iniciativën për të ofruar turne në internet. Sipas Fast Company, Louvre gjithashtu ofron turne virtuale në website-n e tij.

Për të parë më shumë koleksionin e muzeve të Google Arts & Culture, vizitoni website-n e koleksionit. Gjithashtu, ekzistojnë mijëra muze View Street në Google. Google Arts & Culture gjithashtu ka përvojë në internet për të eksploruar vendet e famshme historike dhe të trashëgimisë kulturore.

People

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0