John McAfee: Pse vdiq në burg njeriu që mbron kompjuterin tuaj? - Business Magazine Albania

John McAfee: Pse vdiq në burg njeriu që mbron kompjuterin tuaj?

John McAfee ishte shumë gjëra. Një pionier i teknologjisë, një nga manjatët e parë të Silicon Valley, kandidati presidencial i Shteteve të Bashkuara dhe njeriu prapa programit anti-virus që mbron ende 500 milion kompjuterë në të gjithë botën.

John McAfee, themeluesi i antivirusit, u vetëvra në një burg afër Barcelonës, Spanjë, menjëherë pas dritës jeshile për ekstradimin e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku ai rrezikonte 30 vjet për evazion fiskal. Rojet e burgut “Brians 2”, u përpoqën të ringjallnin 75-vjeçarin, por ishte e kotë, sepse McAfee kishte ndërruar jetë. Sipas burimeve të policisë, ai u vetëvar në qelinë e tij.

Sipërmarrësi i çuditshëm milioner, u arrestua në tetor në Spanjë, me një urdhër-ndalimi nga Shtetet e Bashkuara, ku ai akuzohet në veçanti për moskthimin e të ardhurave të arritura me promovimin e kriptomonedhave dhe me shitjen e të drejtave të historisë së jetës së tij për një dokumentar.

Akuzat kundër tij u bënë nga prokurorët e Tenesit dhe Nju Jorkut, sipas të cilëve McAfee nuk paguante taksa për asnjë nga të ardhurat e tij midis vitit 2014 dhe 2018. “Babai” i antivirusit, ishte mbrojtur dhe kishte kundërsulmuar, duke i përcaktuar akuzat e evazionit të motivuara politikisht pa hyrë në detaje.

Sidoqoftë, edhe nga prapa hekurave, profili i tij në Twitter mbeti aktiv dhe ai vazhdoi të postonte vlerësimin e tij për kriptovalutat dhe një seri sulmesh kundër autoriteteve që, për mendimin e tij, po e persekutonin. Vetëvrasja është epilogu i një jete të komplikuar për mësuesin e teknologjisë me pamjen dhe qëndrimin e një ylli të muzikës ‘rock’.

Kush ishte John McAfee?

Lindur në Angli në vitin 1945, John McAfee u transferua me familjen e tij në Virxhinia, SHBA, ku ai kaloi një fëmijëri të trazuar. Babai i tij dhunonte dhe përfundimisht bëri vetëvrasje me armë gjahu John kur ishte vetëm 15 vjeç.

Ai punoi për NASA, Xerox dhe Lockheed Martin përpara se të themelonte kompaninë që mbante emrin e tij në 1987. Në atë kohë, McAfee po drejtonte një BBS (sistemi i bordit të buletinit), i cili konsiderohet pararendësi i internetit. Kur virusi i parë i madh kompjuterik, i quajtur “Truri”, goditi në 1986, ai menjëherë thirri një programues që njihte, duke gjetur një mundësi të shkëlqyer. “Ne duhet të bëjmë diçka. “E dini, ne duam të shkruajmë një kod për të luftuar këtë virus,” i tha ajo atij. Programi u emërua VirusScan dhe kompania McAfee Associates.

Në vitin 2011 kompania e tij u shit te Intel për 7.68 miliardë dollarë dhe ai ndaloi të merrej me të. Në fakt, Intel në një moment u përpoq të distancohej nga biznesmeni kontravers, por përpjekja për ribrandim nuk zgjati shumë. Përfundimisht, njësia e sigurisë kibernetike e grupit u nda në një kompani të re të quajtur McAfee. Sot, programi i quajtur pas këtij pioneri të teknologjisë numëron 500 milion përdorues në të gjithë botën.

Mbreti i antivirusit në 2012-ën, dyshohej për vdekjen e Gregory Faull, një amerikan si ai, i cili u qëllua në San Pedro Town, në ishullin Ambergris në Belize, i njëjtë me parajsën tropikale, ku McAfee ishte zhvendosur pasi kishte shitur për miliona dollarë kompaninë kryesore e sigurisë IT në industrinë e kompjuterëve personal. Për t’i shpëtuar marrjes në pyetje nga policia, ai kishte kaluar në mënyrë të paligjshme kufirin dhe kishte kërkuar azil në Guatemalë: një kërkesë që nuk ishte e suksesshme, aq sa ai u detyrua të kthehej në Shtetet e Bashkuara.

McAfee u çlirua më pas nga akuza. Por telashet e tij vazhduan dhe në gusht 2015 ai u arrestua në Tenesi për drejtim automjeti nën ndikimin e drogës dhe armëmbajtje pa leje. Pavarësisht nga problemet e tij të ndryshme ligjore, McAfee kurrë nuk e kishte braktisur pasionin e tij për teknologjinë, me të cilën ishte përpjekur të rikrijonte një karrierë, duke filluar aventura të ndryshme, siç ishte lançimi i “Chadder”, aplikacioni që gjurmonte spiunët. Të gjitha përpjekjet e pasuksesshme, ose të paktën po aq të pasuksesshme sa antivirusi i tij i famshëm, që e ka bërë atë një emër të zakonshëm për miliarda familje.

Ndërsa jetonte si i arratisur, ai u takua me Janis si një prostitutë, me të cilën u martua. Në vitin 2018, ai deklaroi se është baba i të paktën 47 fëmijëve. Në vitin 2019, ai pranoi se nuk kishte paguar taksa në SHBA për tetë vjet, për arsye ideologjike. Atë vit, ai u largua nga Shtetet e Bashkuara për të shmangur gjyqin, duke jetuar në jahtin e tij me gruan e tij, 4 qentë e tyre të mëdhenj, 2 truprojat dhe 7 anëtarët e stafit.

Një avokat i njohur i kriptovalutave, i ofroi mundësinë që të arratisej në Kubë duke përdorur monedhat dixhitale. Ai provoi të kandidonte për presidencën e SHBA me Partinë Libertarian. Më 3 tetor, ai u arrestua në aeroportin e Barcelonës ndërsa po përgatitej të udhëtonte për në Stamboll me një pasaportë britanike. Gjykatat spanjolle kanë rënë dakord ta ekstradojnë atë në Shtetet e Bashkuara pasi ai u dënua për evazion fiskal në Tenesi dhe u përball me akuza për mashtrim kripto-valutash në New York.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0