Ja disa mënyra për të punuar efektivisht nga shtëpia

Ja disa mënyra për të punuar efektivisht nga shtëpia


Gjatë këtyre ditëve gjithnjë e më shumë njerëz po punojnë nga shtëpia. Është e rëndësishme që të vazhdojmë të jemi produktivë, por edhe t’i përkushtohemi familjes në shtëpi.

Octavian Pantis, bashkëthemelues i TMI Romania & Qualians, së bashku me kolegun e tij Jens Dalgaard, sjellin një listë këshillash për të përmirësuar efektivitetin e punës nga shtëpia.

Punoni nga shtëpia në mënyrë efektive

  1. Filloni punën herët në mëngjes, kështu ju do të mbaroni herët dhe do të jeni të lumtur me arritjet tuaja.
  2. Punoni në një ambient të qetë dhe dedikuar punës, shpenzoni kohë aty dhe thuajini familjes se jeni në “punë”.
  3. Planifikoni telefonatat dhe konferencat që do të zhvilloni me të tjerët, në këtë mënyrë nuk do të ndërprisni punën e askujt. Përdorni videot për të komunikuar dhe për të nxjerrë në pah shpirtin e skuadrës.
  4. Ndani planet tuaja me shefin dhe kolegët, të gjithë do ta dinë se çfarë jeni duke bërë dhe kur jeni të disponueshëm për ta.
  5. Bëni pushime rregullisht dhe merrni pak ajër, kështu ju ruani energjitë tuaja.
  6. Bëni punë në grup, për të qenë më produktivë.
  7. Shmangni gjërat personale, ndërkohë që jeni duke punuar. Në këtë mënyrë nuk do të shpërqendroheni.
  8. Përfundojeni ditën e punës me një plan për të nesërmen, në këtë mënyrë do të jeni gati në mëngjes.
  9. Qëndroni larg punës në kohën tuaj të lirë. Lërini pajisjet dhe detyrat në “punë” dhe shpenzoni pjesën tjetër të kohës me familjarët tuaj.

Nëse i bëni të gjitha këto, ju do të arrini më shumë sesa rezultati mesatar i një dite në zyrë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0