Ja disa mënyra për të punuar efektivisht nga shtëpia


Gjatë këtyre ditëve gjithnjë e më shumë njerëz po punojnë nga shtëpia. Është e rëndësishme që të vazhdojmë të jemi produktivë, por edhe t’i përkushtohemi familjes në shtëpi.

Octavian Pantis, bashkëthemelues i TMI Romania & Qualians, së bashku me kolegun e tij Jens Dalgaard, sjellin një listë këshillash për të përmirësuar efektivitetin e punës nga shtëpia.

Punoni nga shtëpia në mënyrë efektive

  1. Filloni punën herët në mëngjes, kështu ju do të mbaroni herët dhe do të jeni të lumtur me arritjet tuaja.
  2. Punoni në një ambient të qetë dhe dedikuar punës, shpenzoni kohë aty dhe thuajini familjes se jeni në “punë”.
  3. Planifikoni telefonatat dhe konferencat që do të zhvilloni me të tjerët, në këtë mënyrë nuk do të ndërprisni punën e askujt. Përdorni videot për të komunikuar dhe për të nxjerrë në pah shpirtin e skuadrës.
  4. Ndani planet tuaja me shefin dhe kolegët, të gjithë do ta dinë se çfarë jeni duke bërë dhe kur jeni të disponueshëm për ta.
  5. Bëni pushime rregullisht dhe merrni pak ajër, kështu ju ruani energjitë tuaja.
  6. Bëni punë në grup, për të qenë më produktivë.
  7. Shmangni gjërat personale, ndërkohë që jeni duke punuar. Në këtë mënyrë nuk do të shpërqendroheni.
  8. Përfundojeni ditën e punës me një plan për të nesërmen, në këtë mënyrë do të jeni gati në mëngjes.
  9. Qëndroni larg punës në kohën tuaj të lirë. Lërini pajisjet dhe detyrat në “punë” dhe shpenzoni pjesën tjetër të kohës me familjarët tuaj.

Nëse i bëni të gjitha këto, ju do të arrini më shumë sesa rezultati mesatar i një dite në zyrë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale