Jep dorëheqjen nga Facebook, bashkëthemeluesi i kriptomonedhës së kompanisë që nuk doli në treg - Business Magazine Albania

Jep dorëheqjen nga Facebook, bashkëthemeluesi i kriptomonedhës së kompanisë që nuk doli në treg

David Marcus, një drejtues prej vitesh pranë Facebook i cili ka udhëhequr planet e rrjetit social për krijimin e një kriptomondhe ka dhënë dorëheqjen nga kompania.

Në një postim në Facebook ai tha se do të largohej nga kompania në fund të 2021. Ish ekzekutivi i PayPal ju bashkua Facebook në 2014-ën kur drejtoi operacionet e Messenger për 4 vite përpara se të zhvendosej në divizionin e blockchain të rrjetit social.

Që atëherë ai ka drejtuar planet e Meta për një kriptomonedhë si dhe produktet e tjera të pagesave si Facebook Pay. Dy vitet e fundit ai u përpoq që të sillte në jetë Novi, portofolin e kriptomonedhave të kompanisë.

Një testim i portofolit filloi por që i mungonte mbështetja për Diem, kriptomonedhën që më parë njihet si Libra dhe të cilën Marcus ndihmoi për të bashkëthemeluar. Ai projekti cili sot është i pavarur nga Meta, është shtyrë vazhdimisht për shkak të presionit nga vende të ndryshme të botës.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0