Jashtë funksionit godina qëndrore e Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave - Business Magazine Albania

Jashtë funksionit godina qëndrore e Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave


Me kalimin e ditëve dhe kontrollet e zhvilluara nga inxhinierët, shtohet numri i strukturave (edhe publike) që kanë pësuar deme thelbësore dhe kanë dalë jashtë funksionit.

Ministria e Financave bën të ditur përmes një njoftimi zyrtar se është dëmtuar Drejtoria e Përgjithshme e Doganave.

“Dëmtime të shumta strukturore janë konstatuar në godinën e Drejtorisë së Përgjithshme të Doganave. Sipas akt konstatimit të inspektorëve të Insitutit të Ndërtimit, kjo godinë është jashtë funksionit”, bëjnë të ditur burimet zyrtare.

Drejtuesit e doganave, janë angazhuar në evakuimin e punonjësve në godina të tjera, çka garanton mirëfunksionimin e punës dhe ofrimin e shërbimeve ndaj qytetarëve dhe biznesit.

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave ka miratuar manualin mbi mënyrën e funksionimit të sistemit doganor lidhur me deklarimin, verifikimin, kontrollin dhe çlirimin e mallrave në raste emergjence. Serverat janë transferuar pranë AKSHI-t, ndërsa sektorët kyçë janë zhvendosur pranë zyrave të disponueshme në gjendje pune.

Ndërkohë, degët doganore kufitare, edhe të brendshme, kanë funksionuar në mënyrë të vazhdueshme me kapacitete të plota.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0