Japonia do të riciklojë telefonat e vjetër për të krijuar medalje për Olimpiadën e Tokios 2020 - Business Magazine Albania

Japonia do të riciklojë telefonat e vjetër për të krijuar medalje për Olimpiadën e Tokios 2020


Përpara lojrave Olimpike Verore të vitit 2020-së në Tokio, Japonia do t’u kërkojë anëtarëve të publikut të dhurojnë telefonat dhe pajisjet e vjetra, për të mbledhur materiale të mjaftueshme për 5.000 medalje bronzi, argjendi dhe ari që do të shpërndahen në lojërat olimpike.

Komisioni është në kërkim të mbledhjes së 8 ton metal për lojërat olimpike dhe paraolimpike. Ky veprim është pjesë e një shtyse për qëndrueshmëri në drejtim të lojërave në akordim me “Rekomandimin numër 4 të rendit të ditës të lojrave Olimpike 2020”, e lëshuar në vitin 2014, e cila kërkon:

“Hartimin e një strategjie të qëndrueshme për t’i mundësuar organizatorëve potencialë dhe aktualë të Lojërave Olimpike të integrojnë qëndrueshmërinë dhe zbatimin e masave që përfshijnë sferat ekonomike, sociale dhe mjedisore në të gjitha fazat e zhvillimit të projektit”.

Komiteti Olimpik i Japonisë do të fillojë vendosjen e kutive të grumbullimit në zyra dhe dyqane të telekomunikacionit duke filluar në muajin Prill të këtij viti për të filluar mbledhjen e sasisë së metalit.

Burimi: techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0