Ja si mendon t’i lidhë shqiptarët në botë Mark Kosmo - Business Magazine Albania

Ja si mendon t’i lidhë shqiptarët në botë Mark Kosmo


Me krijimin e Fondacionit “Global Albanians” Mark Kosmo, parashikon të rrisë mundësinë e mbështetjes së organizatave në Shqipëri. Ai thotë në një intervistë për Businessmag.al se shihet një nevojë e madhe për të mbështetur organizatat e bamirësisë dhe ato jofitimprurëse dhe shërbimet që ato mundësojnë në Shqipëri. “Ka nga Diaspora Shqiptare që do të donin t’i mbështesin këto organizata, por nuk ka një mënyrë më të thjeshtë pa një organizatë Shqiptare përtej deteteve, që ndihmon si një platformë dhe një ndërmjetës”, thotë ai.

Fondacioni The Global Albanians shpresoj të bëhet një mjet për dhjetëra mijëra shqiptarë në Diasporë për të dhuruar miliona dollarë në mbështetje të organizatave jofitimprurëse dhe problemeve e kauzave që ato adresojnë”, thotë ai. Në të njëjtën kohë po punon për të krijuar një rrjet profesionstësh. Frymëzimin e ka marrë nga puna në Gërmi në Kosovë dhe takimet me mijëra shqiptarë në mbarë botën që kanë dëshirë të ndihmojnë. Rrjeti i profesionistëve do të zhvillohet në një rrjet më të fokusuar rajonal dhe tematik në mënyrë që profesionitët të mund të mësojnë nga njëri-tjetri dhe të ndihmojnë njëri tjetrin.

“Këto njohuri do të përmirësojë jetën e profesionistëve shqiptarë në mbarë botën dhe do ta bëjë më të lehtë për ta të jenë më të angazhuar profesionalisht duke ndihmuar në Shqipëri pa qenë të pranishëm këtu”, thotë Mark.

Mark është i bindur se, duke rritur lidhjen dhe sasinë e njerëzve dhe parave të disponueshme për të ndihmuar shqiptarët kudo, ne të gjithë bëhemi më të mirë dhe përmirësojmë jetën tonë, pavarësisht vendin ku jetojmë.

Pse profesionistët shqiptarë dhe organizatat jofitimpruresë (NGO) duhe të bëhen pjesë e platformës suaj?

Fondacioni Global Albanians është e vetmja mënyrë që ata mund të përdorin për të grumbulluat para nga Diaspora Shqiptare me kosto të ulët duke prekur sa më shumë njerëz. Tani për tani nuk ekziston një mënyrë tjetër.

Po njësoj, edhe për rrjetin e profesionistëve nuk ka një mënyrë më ëë thjeshtë për të gjetur profesionistë shqiptarë nëpër botë që zotërojnë formim të njëjtë. Njerëzit do të mund të gjejnë kolegë të rinj dhe njerëz të rinj apo student, mentor dhe njohje të nevojshme për karrierën e tyre.

Objektivi i Mark është që në 10 vite ai të ngrejë një fondacion që  të jetë mjaftueshëm i madh për të mbështetur fondacionet lokale në Shqipëri, Kosovë, dhe vende të tjera ku jetojnë shqiptarët. Fondacioni do të promovojë kontribute bamirësie nga Diaspora dhe gjithashtu nga shqiptarë që jetojnë në Shqipëri, Kosovë dhe kudo për të përmirësuar komunitetet e tyre lokale.

Për rrjetin e profesionistëve, do të jetë në dorën e njerëzve që punojnë në rrjetet e ndryshme për të përcaktuar sesi ata do të punojnë së bashku. Duke e njohur tregun në këtë drejtim, ai parashikon të jetë fleksibël në objektivin afatgjatë për rrjetin e profesionistëve.

Mark ende po punon për ndërtimin e Website-it të Fondacionit Global Albanians, por nëse doni t’i shkruani më parë mund ta kontaktoni në https://www.facebook.com/GlobalAlbaniansFoundation — mark.kosmo@maasbesa.org .

Përsa i përket rrjetit të profesionistëve Germin Global Albanian, mjafton të lidheni më Mark në LinkedIn. Database do të ndërtohet përpara se të fillojë zhvillimi i rrjetit në vitin 2019 — https://www.linkedin.com/in/mark-kosmo .

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0