Ja si e demton kokaina trurin - Business Magazine Albania

Ja si e demton kokaina trurin


Nje hap perpara kunder varesise ndaj kokaines. Hulumtuesit e Universitetit Katolik te Zemres se Shenjte-Poliklinike ne Rome dhe koleget e Universitetit te Studimeve te Vareses, kane zbuluar ne cfare menyre kjo droge shkakton demtim ne tru.

Po ashtu kane evidentuar mundesine per te parandaluar mosfunksionimet neurale dhe sjelljet e shkaktuara nga perdorimi i kokaines. Testi, i kryer tek minjte ne laboratore, eshte kordinuar nga profesor Marcello D’Ascenzo dhe nga profesori Claudio Grassi i Institutit te Fiziologjise Njerezore ne Universitetin Katolik te Romes.

Kerkimi, financuar nga Instituti Italian i Teknologjise, eshte publikuar ne revisten Brain. Ekspertet zbuluan se ne bazen e demtimit te trurit te shkaktuar nga kokaina eshte nje alternim sinapsesh, pikat e komunikimit te neuroneve.

Ky alternim shkaktohet nga renia e perqendrimit te nje molekule te vogel, D-serine, thelbesore per te siguruar nje komunikim te sakte mes neuroneve ne nivelin e sinapseve.

“Nese duhen hetime te metejshme, rezultatet e ketij studimi mund te perfaqesojne nje pikenisje drejt perdorimit te mundshem te ilacit me D-serine per trajtimin e varesise nga kokaina”,- shpjeguan autoret e kerkimit.

“Kemi treguar se perdorimi kronik i kokaines shkakton, ne kafshet e eksperimentuara, nje renie te perqendrimit te D-serine ne berthamen accumbens, nje berthame celebrale qe perfshihet nga fenomene varesie nga substanca stimulante”,- shpjegon profesot D’Ascenzo.

“Ky deficit molekular – shpjegon fiziologu i Katolikes – percakton, ne kete zone celebrale, nje reduktim te aftesive te neuroneve per te modifikuar efikasitetin e transmetimit sinaptik (plastike sinaptike) qe eshte baza e ndryshimit te sjelljeve te shkaktuara nga kokaina”.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0