Ja se si t’i jepni përparësi vetes tuaj gjatë një krize

Bizneset janë duke u përpjekur të gjejnë rrugët e reja, punonjësit dhe konsumatorët janë të shqetësuar. Mbi të gjitha këto, ju doni të mbani familjen dhe miqtë tuaj të sigurt. Si pronar i një biznesi, keni shumë gjëra për të menaxhuar.

Gjatë kësaj kohe, tundimi për të përdorur çdo minutë të ditës tuaj për t’u përqendruar në këta faktorë mund të jetë i vështirë. Por kurrë nuk duhet të lini pas dore investimin numër një që keni – veten tuaj. Shumica prej nesh në fakt nuk e pranojnë këtë fakt.

Për të ndihmuar komunitetin tuaj, ekipin tuaj dhe ata me të cilët ndërveproni çdo ditë, duhet së pari të ndihmoni veten tuaj. Përqendrohuni në atë se si ju mund të bëheni aseti më i besueshëm dhe më i vlerësuar gjatë kësaj kohe. Në këtë mënyrë edhe njerëzit rreth jush do të përfitojnë. Ja se si ta bëni këtë.

  1. Ndërtoni “depozitën” tuaj mendore.

Konsideroni shëndetin tuaj mendor si një investim. Në mënyrë që llogaria të rritet, ju duhet të bëni depozita të vazhdueshme dhe për të mbajtur lart normën e interesit, duhet të rishikoni investimet tuaja në mënyrë periodike.

Kurrë nuk ka qenë një kohë më e rëndësishme për të vlerësuar të tjerët. Distancimi social nuk do të thotë izolim, do të thotë që të merrni kohë për të forcuar lidhje të thella me të tjerët në mënyra të reja. Qëndroni të angazhuar me njerëzit në jetën tuaj dhe vazhdoni të takoheni me mentorë ose terapistë për mbështetje.

Harxhoni një pjesë të kohës vetëm, duke menduar se ku jeni përqendruar dhe çfarë duhet të përmirësoni. Jepini vetes leje të përjetoni spektër të plotë të emocioneve. Do të ishte çmenduri të qëndroni optimist gjatë gjithë kohës, kështu që përdorni këtë hapësirë ​​për t’u zemëruar, shqetësuar ose hutuar. Kështu mund të ecni përpara në përputhje me vendin ku po jetoni.

Kushtojini kohë forcës mendore, “depozitës” tuaj, në mënyrë që të tjerët të mund të përfitojnë prej saj.

  1. Kujdesuni për shëndetin tuaj fizik.

Nëse do të kishte ndonjëherë një kohë të përshtatshme për të njohur rëndësinë e shëndetit, do të ishte tani.

Ju mund të bini në grackën e të qenit letargjik në shtëpi, ose mund t’i vendosni vetes qëllime dhe të merrni masa. Filloni të ushqeheni shëndetshëm, të flini mjaftueshëm dhe të bëni ushtrime.

Kur vlerësoni shëndetin tuaj, jo vetëm që ju ndihmon të operoni me aftësi më të mira mendore dhe fizike, por shëndeti ju jep energjinë e nevojshme për të vazhduar të merrni vendime të vështira, për të ekzekutuar idetë e biznesit dhe për të mbështetur të tjerët gjatë kohërave të krizës.

  1. Braktisni zakonet e vjetra.

Mos u mundoni të qëndroni në normalen e vjetër. Gjëja më e mirë që mund të bëni për veten tuaj është të përshtateni me të sotmen, të përshtateni me këtë normale të re. Në vend që ta shikoni këtë proces në një kornizë zie, shikojeni atë si një pllakë të pastër për të braktisur zakonet e vjetra, për t’u larguar nga marrëdhëniet negative ose qëllimet e biznesit me të cilat nuk jeni lidhur. Vendosni një kornizë për të përmirësuar jetën tuaj.

Me siguri e keni dëgjuar thënien nga filozofi Epictetus, “Thelbësore nuk është ajo që ju ndodh, por mënyra se si i përgjigjeni”. Ky është një shans për të parë rrethanat tuaja të tanishme si një mundësi për të investuar në ëndrrat tuaja dhe për të hequr çdo frikë apo dyshim rreth vizionit tuaj. Rishikoni planin tuaj të biznesit dhe shikoni se si mund të rivlerësoni misionin e biznesit tuaj.

Ndërkohë që e bëni këtë, merrni kohën për të lexuar revieës dhe komente nga audienca juaj e synuar në platforma të ndryshme. Kushtojini vëmendje gjërave, që kërkon audienca, çfarë kërkojnë të shohin më shumë dhe ku dëshirojnë përmirësime. Ajo që u duhej dje klientëvë nuk është ajo që duan sot. Me misionin tuaj të rifreskuar në mendje, gjeni një zgjidhje për problemet tuaja. Investoni më shumë në atë që dëshironi dhe më pak në atë që mendonit se duhet të bënit, para kësaj situate.

Do të jeni një vlerë për veten dhe biznesin tuaj. Merrni kohën për të investuar në veten tuaj dhe bëhuni pasuria më e madhe që keni.

INC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale