Ja disa këshilla se si të reagoni ndaj Coronavirus

Ja disa këshilla se si të reagoni ndaj Coronavirus


Kemi parë shumë rekomandime se si të përpiqemi të shmangim marrjen e koronavirusit, në radhë të parë – larjen e mirë të duarve, higjenën personale dhe distancimin shoqëror – por ajo që nuk kemi parë, janë  këshillat sesi duhet të reagojmë, nëse infektohemi me koronavirus.

Në thelb thjesht duhet të përgatiteni njësoj sikur të rrezikoheshit nga një e metë në frymëmarrje, si bronkiti ose pneumonia. Thjesht duhet të bëni kujdes, sepse mund t’iu duhet të përballeni me të.

Gjërat që duhet të blini (fiksimi me letrat higjienike nuk është i duhuri):

 • Kleenex
 • Paracetamol
  Cilido qoftë mjekimi që do të merrni, sigurohuni që të mos dyfishoni dozën e paracetamolit.
 • Mjalti dhe limoni mund të funksionojnë shumë mirë.
  Vick vaporub (produkt kundër ftohjes) është sugjerim i mirë.
 • Ju mund të hapni dushin me ujë të nxehtë dhe të uleni në banjë, për të thither avullin
 • Nëse vuani nga astma dhe keni marrëe ilaçe me recetë apo pompë astme, sigurohuni që nuk ka skaduar dhe rimbusheni atë ose merrni një të re nëse është e nevojshme.
 •  Tani është një periudhë e mirë për të përgatitur vakte: gatuani suprat tuaja të preferuara.
 • Pini sa më shumë lëngje, uji natyral rekomandohet më shumë, por edhe lëngjet e frutave mund të përfshihen.
 • Nëse keni temperaturë mbi 38°C, pini Paracetamol në vend të Ibuprofen.
 • Hidratohuni vazhdimisht!

Pushoni shumë. Nuk duhet të largoheni nga shtëpia. Edhe nëse ndiheni mirë, ju mund të jeni i infektuar dhe gjatë 14 ditëve të ardhshme duhet të shmangni kontaktet me të moshuarit dhe të sëmurët.

Kërkojini miqve dhe familjarëve tuaj t’i lenë furnizimet që ju sjellin, tek dera e shtëpisë, për të shmnagur kontaktin.

Ju nuk keni nevojë të shkoni në spital, nëse nuk keni probleme me frymëmarrjen ose nëse nuk keni temperaturë të lartë (mbi 39 ° C) .90% e rasteve të të rriturve deri më tani e kanë menaxuar situatën në shtëpi me medikamente bazë, hidratim dhe pushim.

Nëse jeni të shqetësuar  ose ndjeni që simptomat tuaja po përkeqësohen, telefononi në numrin 127. Ekipi mjekësor do t’ju këshillojë nëse duhet të shkoni në spital. Shtretërit e spitalit duhet të përdoren për njerëzit që kanë nevojë aktive për trajtime të oksigjenit apo frymëmarrjes.

Nëse vuani nga një sëmundje në mushkëri (COPD, emfizemë, kancer në mushkëri), ju duhet të flisni me mjekun apo specialistin që ju ka trajtuar, për t’iu thënë se çfarë duhet të bëni, nëse sëmureni.

Prindërit mund të lehtësohen sepse fëmijët e përballojnë virusin Corona më lehtë, mjafton të përdorni dozat që ju japin pediatrët, në rast se fëmijët nuk ndjehen mirë.

Rrini të qetë, përgatituni dhe çdo gjë do të shkojë mirë.

Bromley and Croydon Unite Community

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0