Ja çfarë plani ka vendi ynë nëse bllokohet importi nga Rusia dhe Ukraina i drithërave të bukës - Business Magazine Albania

Ja çfarë plani ka vendi ynë nëse bllokohet importi nga Rusia dhe Ukraina i drithërave të bukës

drithërave të bukës

Lufta Rusi-Ukrainë dhe sanksionet e vendosura kundrejt Kremlinit kanë filluar të japin ndikime edhe në ekonominë shqiptare. Për shkak se vendi ynë siguron një pjesë të mirë të importit të drithërave të bukës, e kryesisht grurit nga Rusia, qytetarë të shumtë kanë zgjedhur të blejnë miell në masë nga frika e mbarimit të rezervave në treg, por edhe rritjes së çmimit, ndërkohë që janë vënë re jo pak abuzime nga furrat e bukës, të cilët kanë nisur të rrisin çmimet pa arsye. Por, cili është plani B i Shqipërisë, nëse në rastin më të keq mund të përballet me një situatë të tillë?

Nga kontaktet me prodhuesit e miellit, bëhet me dije se rezervat e kompanive janë të mjaftueshme për të paktën dy muaj për të siguruar, jo vetëm furnizimin, por edhe çmimin e qendrueshëm të miellit që del nga fabrikat. Nga ana tjetër, Ministria e Bujqësisë konfirmon stokun që kanë kompanitë dhe shprehen se janë evidentuar tregje alternative të blerjes së drithërave të bukës, të cilat do të vendosen në funksion nëse ndërpritet furnizimi nga tregjet aktuale. Franca dhe Kanadaja janë tregjet potenciale që mund të zëvendësojnë Rusinë dhe Ukrainën sa i takon importit të drithërave.

Në vijim të përshkallëzimit të konfliktit Ukrainë-Rusi, Ministria e Financave, edhe pse shprehet se nuk shikohen rreziqe të shtuara për ekonominë shqiptare për shkak të ekspozimit të ulët, bën me dije se do të vijohet monitorimi i kujdesshëm i situatës, për të parandaluar dhe minimizuar çdo efekt negativ, që mund të prekë sektorët kryesorë të ekonomisë shqiptare. Ndërsa vë theksin tek kujdesi që po tregohet  që të mos ketë mungesë oferte në treg për grurin dhe nënproduktet e tij.

Në rastet kur vendi ynë importon drithëra me çmime më të larta nga tregje të reja, mekanizmi që ka në dorë Ministria e Financave është që të zbusë ndikimin ekonomik tek konsumatorët, përmes politikave fiskale të veçanta. Shanset që të ndërpriten kanalet e importit janë thuajse zero, megjithatë hallka e fundit që ndërhynja në Rezervat e Shtetit, që sigurojnë kapërcimin e situatave të jashtëzakonshme.

/scan

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0