Ja çfarë nuk duhet të thoni asnjëherë në një intervistë pune


Këtu janë 12 shprehje në një intervistë pune që mund t’ju diskualifikojnë automatikisht vetëm nëse jeni shumë me fat:

‘Çfarë bën kompania juaj?’

Pyetje si kjo do t’ju bëjnë të dukeni sikur as nuk ju intereson për të bërë një kërkim të thjeshtë në Google. Bëni një studim të vogël si për kompaninë ashtu edhe për intervistuesin tuaj.

‘A jeni i/e martuar? / etj.

Asnjëherë mos i bëni intervistuesit ndonjë pyetje personale – ose diçka që mund të jetë ofenduese.

Sharjet.

Të gjithë shajnë. Sidoqoftë, është më mirë të përmbaheni nga marrëzitë në intervistat e punës.

Çdo gjë fyese, seksiste, raciste, etj.

Një intervistë pune nuk është vendi për të treguar sensin tuaj të humorit. Qëndroni larg temave që mund ta bëjnë intervistuesin të ndihet në siklet, nëse është e mundur.

“E dua punën tuaj”

Përqendrohuni më pak në punën që ata bëjnë, dhe më shumë në atë për të cilin jeni duke u intervistuar.

Çdo gjë që tregon se kjo kompani e caktuar nuk është zgjedhja juaj kryesore

Edhe nëse nuk e imagjinoni dot veten duke qëndruar shumë gjatë në atë kompani, është e rëndësishme të mos e shprehni. Mos e bëni intervistuesin të ndjehet sikur nuk e vlerësoni kompaninë e tyre.

Çdo gjë që duket kërcënuese

Shmangni çdo fjali që fillon me “Unë duhet ta fitoj këtë vend punë, ose …”

Kur e gënjeni intervistuesin juaj

Mos gënjeni. Nëse gënjeshtra juaj kuptohet, do të diskualifikoheni. Nëse nuk është kështu, do të zbuloheni më vonë. Kur intervistoheni për një vend pune, ndershmëria është gjithmonë strategjia më e mirë.

Mos e bëni intervistuesin me faj

Asnjë intervistues profesionist nuk do t’i lejojë vetes të jenë t’ju ofrojnë një punë nga ndjenja e fajit. Atyre me siguri nuk u intereson se sa shumë keni nevojë për këtë vend pune. Përqendrohuni vetëm në kualifikimet tuaja dhe në atë që mund të bëni për kompaninë.

“A doni të dalim për darkë?

Mos flirto me intervistuesin tënd.

Do ta them përsëri – mos flirto me intervistuesin tënd. Edhe nëse jeni aq të sigurt se mund ta fitoni këtë vend pune përmes joshjes, prapë kjo taktikë ka të ngjarë të përfundojë keq.

‘Për çfarë pozite po intervistohem?’

Pse keni shkuar për të bërë intervistën nëse nuk e dini se për çfarë po intervistoheni?

“Unë e di që nuk jam personi më i kualifikuar, por …”

Nëse e thoni këtë, përgjigjja e duhur nga intervistuesi është: “Oh, nuk je? Mirupafshim atëherë”.

Është e qartë që intervistuesi mendon se ju jeni mjaft i kualifikuar për të biseduar. Prandaj ndaloni vetë-zhvlerësimin. Nuk është freskuese. Kjo ju bën të tingëlloni si një njeri i trishtuar, dhe intervistuesi do të vazhdojë të intervistojë tek dikush që mendon se është personi më i kualifikuar.

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale