Intervistë me Georg Kuttner, prezantues i StartUp Live #7

Intervistë me Georg Kuttner, prezantues i StartUp Live #7


Si ishin pritshmëritë tuaja në fillim dhe si janë ato tani në fund të eventit?

Pritshmëritë e mia ishin të larta, si gjithmonë, sepse është hera ime e 3 që unë prezantoj këtë event. Eventi i parë në vitin 2016 ishte shumë i mirë. Vitin që shkoi, në vitin 2017, akoma edhe më mire dhe këtë vit gjithashtu cilësia e ideve është përmirësuar. Gjithashtu, kishim më shumë projekte dhe ide se viti që shkoi, dhe atmosfera e krijuar këtu ishte e mirë.

Keni patur ndonjë preferencë të veçantë për projektet e prezantuara?

Më pëlqyen shumë ide. Veçanërisht ato në fushën sociale, që kanë misionin të krijojnë një shoqëri më të mirë. Në këndvështrimin e biznesit, më pëlqeu idea që mori çmimin nga Ivanaj Foundation, gjithashtu edhe fituesit e vendit të parë, sepse çka atë bëjnë është e mrekullueshme. Njoh disa startup-e që bëjnë të njëjtën gjë. E kam parë të njëjtën ide të implementohet me sukses edhe në vende të tjera, dhe mendoj se ajo do të funksionojë edhe këtu. Dhe të kesh në skuadrë disa djem të vegjël, është shumë bukur.

A ka diçka tjetër që do të duhej të ishte e pranishme këtu?

E gjithë kjo vjen jo nga startup-et por nga sistemi në përgjithësi. Disa nga bizneset këtu janë tepër normale për ne në Austri, prej nga unë vij. P.sh. “food delivery” nuk ka asgjë të veçantë në Austri ose Gjermani. Këtu ka shhumë vlerë, sepse nuk ka shumë të tillë. Nuk ka nga ana tjetër në masë “Uber” apo “AirBNB”. Kështu që shumë gjëra të konsoliduara në vende të tjera nuk janë këtu që për mua si konsumator nuk është diçka e mirë, por nga ana tjetër, për të rinjtë, kjo mund të jetë një mundësi e mirë sepse ata mund të bëjnë diçka që funksionon në vende të tjera, dhe ata mund t’a adaptojnë këtu.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0