Inteligjenca njerezore varet nga asimetria e trurit - Business Magazine Albania

Inteligjenca njerezore varet nga asimetria e trurit


Studimi vjen nga George Washington University. Me rezonanca magnetike live, kerkuesit kane matur nivelet e asimetrise se trurit te 72 shimpazeve dhe 73 qenieve njerezore. Nese rritet asimetria e trurit rritet dhe aftesia intelektive. Truri njerezor ka nivele shume me te larta te asimetrise se trurit te shimpazeve.

Nje ndryshim qe mund te jete ne baze te diversitetit njohes mes njeriut dhe majmunit dhe superioritetit intelektual te njeriut. Zbulimi eshte i nje grupi kerkuesish nga George Washington University.

Sapo eshte publikuar ne nje artikull ne Proceedings of the Royal Society B. Kjo gje ben te ditur se truri njerezor eshte asimetrik strukturalisht dhe funksionalisht, por deri tani asimetria nuk ishte konsideruar ne lidhje me formen dhe funksionet celebrale te majmuneve.

Asimetria celebrale nuk eshte karakteristike me pak rendesi, por nje element thelbesor, sepse lejon cdo hemisfere te specializohet ne funksione te caktuara dhe te veproje ne menyre efikase ne nderveprimin e saj me ambjentin dhe shumellojshmerine e situatave qe propozon.

Duke perdorur rezonanca magnetike live, kerkimi ‘Increased morphological asymmetry, evolvability and plasticity in human brain evolution’, ka matur nivelet e asimetrise se trurit te 72 shimpazeve nga 6 deri ne 50 vjec dhe 73 njerezve nga 18 ne 60 vjec.

Studimi tregoi se truri i njeriut tregon nivele me te larta te asimetrise ne krahasim me te shimpazeve. Karakteristika qe evidentojne plasticitet me te madh te trurit te njeriut, tipar evolucionar thelbesor per zhvillimin e aftesive me te medha njohese te njeriut.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0