India ndalon TikTok dhe 58 aplikacione të tjera kineze pas konfliktit kufitar - Business Magazine Albania

India ndalon TikTok dhe 58 aplikacione të tjera kineze pas konfliktit kufitar

TikTok është një nga 59 aplikacionet që është ndaluar në Indi pas vdekjes së 20 ushtarëve indianë në një mosmarrëveshje kufitare me Kinën, në fillim të këtij muaji. Aplikacioni kinez TikTok, në pronësi të Bytedance, bashkohet me Shfletuesin UC të Alibaba-s dhe WeChat të Tencent-it, midis aplikacioneve të tjera, të ndaluar nga qeveria indiane të hënën, e cila u shpreh e shqetësuar në lidhje me sigurinë.

Në një deklaratë, ministria e teknologjisë së informacionit në Indi tha se aplikacionet janë paragjykuese për sovranitetin dhe integritetin e Indisë, mbrojtjen, sigurinë e shtetit dhe rendin publik. Ministria Indiane nuk e përmendi konfliktin kufitar ose faktin se shumë prej aplikacioneve të ndaluara janë më pronësi kineze.

Ministria thotë se disa ankesa për vjedhje të të dhënave dhe shkelje të intimitetit çuan në vendimin për ndalimin e 59 aplikacioneve, megjithëse nuk është konfirmuar një datë e caktuar. Vlerësohet se 120 milion njerëz në Indi përdorin TikTok, gjë që e bën vendin tregun më të madh ndërkombëtar për aplikacionin.

DAILYMAIL

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0