IBM, kompjuterat do te kene 5 shqisat e njeriut ne 5 vjet (VIDEO) - Business Magazine Albania

IBM, kompjuterat do te kene 5 shqisat e njeriut ne 5 vjet (VIDEO)


Nje perpikmeri vjen dhe kete vit nga raporti i IBM 5 ne 5 qe perqendrohet si gjithmone ne kompjuterat dhe evolimin e tyre. Sipas koloseut te informatikes amerikan brenda 5 viteve do te hapet nje sistem i madh konjuktiv. Kjo do te thote se terminalet do te mund te shfrytezojne lehtesisht aftesite njerezore si pershembull shqisat, te degjuarit, te shikuarit, te prekurit dhe te shijuarit.

Ne vend te interpretimit te nje objekti si nje grup te dhenash, kompjuterat do te kene nje qasje me njerezore, duke i konsideruar si nje entitet. Pershembull do te jete e mundur qe nje kompjuter te shohe nje pikture dhe te kuptoje nese eshte fallco apo origjinale. Si do te zhvillohet teknologjia?

Persa i perket kontaktit, do te jete nje funksion shume i dobishem per shitesit. Do te jete pershembull e mundur te prekesh me dore apo me nje gisht ne ekran dhe te perceptosh strukturen e nje permbajtjeje fale nje sere reagimesh te prekshme.

Per pamjen, pervec shembullit te piktures, kompjuterat do te identifikojne me mire te gjitha informacionet dhe perberesit e nje imazhi apo nje videoje duke analizuar pixelat e tyre si nje seri pikash.

Degjimi, kompjuterat do te degjojne dhe do te parashikojne kur nje peme do te bjere apo dhe si me magji do te percaktoje cfare deshiron te shprehe nje i sapolindur. Persa i perket shijimit kompjuterat do te mund te analizojne ushqimet ne menyre te re, pershembull do te kontrollojne skadencen e tyre.

Ne fund qe eshte nuhatja, e njejta hunde do te parashikoje semundjet . IBM kishte publikuar edhe vitin qe kaloi teknologjite e se ardhmes dhe mes parashikimeve ne limit te fantashkences ishte e mundur edhe leximi i mendimit si nje lloj kontrolli mendor.

Tashme, shoqeria lider ne informatike ka premtuar kete risi teknologjike te te kontrolluarit te pajisjeve nga larg me mendje, si pershembull tabletet, smartphonat, kompjuterat, etj.

Sa probabilitet ka qe te gjithe keto parashikime te behen realitet? Ne fakt ekzistojne disa funksione me kontroll mendor si loja Mattel Radica Mindflex Duel game, apo dhe karroca qe kontrollohet me mendim.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0