IBM, kompjuterat do te kene 5 shqisat e njeriut ne 5 vjet (VIDEO)


Nje perpikmeri vjen dhe kete vit nga raporti i IBM 5 ne 5 qe perqendrohet si gjithmone ne kompjuterat dhe evolimin e tyre. Sipas koloseut te informatikes amerikan brenda 5 viteve do te hapet nje sistem i madh konjuktiv. Kjo do te thote se terminalet do te mund te shfrytezojne lehtesisht aftesite njerezore si pershembull shqisat, te degjuarit, te shikuarit, te prekurit dhe te shijuarit.

Ne vend te interpretimit te nje objekti si nje grup te dhenash, kompjuterat do te kene nje qasje me njerezore, duke i konsideruar si nje entitet. Pershembull do te jete e mundur qe nje kompjuter te shohe nje pikture dhe te kuptoje nese eshte fallco apo origjinale. Si do te zhvillohet teknologjia?

Persa i perket kontaktit, do te jete nje funksion shume i dobishem per shitesit. Do te jete pershembull e mundur te prekesh me dore apo me nje gisht ne ekran dhe te perceptosh strukturen e nje permbajtjeje fale nje sere reagimesh te prekshme.

Per pamjen, pervec shembullit te piktures, kompjuterat do te identifikojne me mire te gjitha informacionet dhe perberesit e nje imazhi apo nje videoje duke analizuar pixelat e tyre si nje seri pikash.

Degjimi, kompjuterat do te degjojne dhe do te parashikojne kur nje peme do te bjere apo dhe si me magji do te percaktoje cfare deshiron te shprehe nje i sapolindur. Persa i perket shijimit kompjuterat do te mund te analizojne ushqimet ne menyre te re, pershembull do te kontrollojne skadencen e tyre.

Ne fund qe eshte nuhatja, e njejta hunde do te parashikoje semundjet . IBM kishte publikuar edhe vitin qe kaloi teknologjite e se ardhmes dhe mes parashikimeve ne limit te fantashkences ishte e mundur edhe leximi i mendimit si nje lloj kontrolli mendor.

Tashme, shoqeria lider ne informatike ka premtuar kete risi teknologjike te te kontrolluarit te pajisjeve nga larg me mendje, si pershembull tabletet, smartphonat, kompjuterat, etj.

Sa probabilitet ka qe te gjithe keto parashikime te behen realitet? Ne fakt ekzistojne disa funksione me kontroll mendor si loja Mattel Radica Mindflex Duel game, apo dhe karroca qe kontrollohet me mendim.

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale