Huawei furnizon me konvertues diellorë parkun më të madh në Gjermani

Huawei

Kompania gjermane GP Joule ka zgjedhur konvertuesit diellorë FusionSolar të Huawei për të ndërtuar një nga parqet më të mëdha diellore në Gjermani me 65 MW. Projekti u ndërtua për kompaninë Clenergy Global Projects në Hamburg.

Parku diellor gjerman u lidh me rrjetin në qershor të këtij viti dhe do të furnizojë rreth 16.500 familje me energji elektrike pa CO2. Pavarësisht pandemisë COVID-19, parku diellor i Ganzlin filloi testimin dhe funksionimin në maj të këtij viti.

Në këtë park do të instalohen 512 pajisje të tipit HUAWEI SUN2000-105 KTL-H1 si edhe 21 modele SmartLogger2000 të pajisuara me Huawei MBUS, që funksionon në AC-line për komunikim më të shpejtë, besueshmëri më të lartë dhe mungesë ndërhyrje.

Huawei

Cilësia e produkteve të Huawei-t e bindën ekipin projektues për sigurinë e tyre të jashtëzakonshme që ofrojnë për sa i përket funksionimit dhe mirëmbajtjes. Disa nga atributet, që e bënë ekipin të zgjedhë Huawei ishin rendimentet më të larta të ofruar përmes certifikimeve TUV, të testuar e verifikuar me një disponueshmëri të lartë të konvertuesit diellor më e madhe se  > 99,996% dhe  me shkallë të ulët dështimi më pak se > 0.5%.

Kenneth Marcel Frey, Drejtori Ekzekutiv i Departamentit të Konvertuesve Diellorë në Huawei tha se: “Të jesh pjesë e parkut diellor më të madh që po ndërtohet në Gjermani na bën krenarë dhe të sigurt se mund të ofrojmë zgjidhjet e duhura për tregun gjerman. Përzgjedhja e konvertuesve 105KTL me komunikimin Huawei MBUS që funksionon në linjën AC siguron që edhe kërkesat komplekse të kontrollit të parkut të plotësohen në mënyrë të besueshme.”

Daniel Ruoss, Zëvendës Presidenti i Grupit të Energjisë së Rinovueshme dhe Menaxheri i Përgjithshëm i projekteve globale të saj tha se: “Ekipi i kompanisë GP Joule përzgjodhi me kujdes vetëm komponentët më të mirë për projektin tonë, dhe ne jemi të kënaqur që kemi instaluar elementët inteligjentë PV kryesuese në botë, me produktet e Huawei”.

Drejtuesi i Obton, Anders Marcus tha se: “Obton është një lojtar me përvojë në tregun ndërkombëtar diellor. Ne vazhdojmë të kontribuojmë në tranzicionin global të energjisë nga lëndët djegëse në të rinovueshme – dhe kërkojmë materiale e përbërës me cilësi të lartë në projektet tona. Projekti i Ganzlin është një shembull i përkryer. ”

Meik Georg Gessner, Drejtues në GP JOULE tha se: “Përzgjedhja e produkteve dhe e partnerëve u përcaktua nga bashkëveprimi i pandërprerë e harmonik i të gjithë përbërësve për sa i përket performancës, stabilitetit të bimëve dhe cilësisë.”

Huawei

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale