HTC do te jete telefoni i pare i integruar me Facebook - Business Magazine Albania

HTC do te jete telefoni i pare i integruar me Facebook


Ndoshta nuk eshte telefoni i shumepritur qe kishin menduar te gjithe se do te lanconte Facebook-u, por smartfoni i fundit nga HTC do te jete shume afer kesaj ideje.
 
Telefoni do te funksionoje me “Home”, aplikacionin e ri te Facebook-ut qe sjell fotot, komentet dhe perditesimet e statuseve nga rrjeti social tek ekrani kryesor i pajisjes. Integrimi shkon pertej kesaj, duke u bere nderfaqja e percaktuar e gjithe telefonit.
 
Per shembull, App Launcher ofron nje nderfaqe per te gjitha aplikacionet ne telefon nga brenda mjedisit te Facebook-ut. Kjo do te thote, me shume mundesi, se perdoruesit nuk do te kene nevoje te kalojne mes nderfaqes baze te Android-it. Integrimi i ri me chat ben qe mesazhet te shfaqen ne forme pop-up ne ekran, madje edhe mbi aplikacionin qe eshte duke u perdorur.
 
Facebook-u ka filluar bashkepunimin me disa prodhues telefonesh dhe mesa duket HTC do te jete i pari. “Eshte nje mundesi mjaft e mire per te sjelle pjesen mobile dhe ate sociale ne nje vend te vetem,” u shpreh Peter Chou, CEO i HTC. “Eshte telefoni me i fundit social.”
 
Nje veshtrim i detajuar per smartfonin HTC Desire X
HTC First do te jete i disponueshem fillimisht ne SHBA permes kompanise telefonike AT&T duke filluar nga 12 prilli per 100 $. Po ta shohesh me kujdes, ai eshte thjesht nje smartfon standard Android. Punon me Android 4.1 Jelly Bean, ka ekran 4.3-inç dhe procesor Qualcomm Snapdragon.
 
Perdoruesit e telefoneve te tjere (HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy S III dhe Samsung Galaxy Note II) do te kene mundesi ta marrin Facebook Home si aplikacion nga Google Play Store duke filluar nga data 12 prill. (PCWorld Albanian)

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0