Horoskopi javor i Biznesit dhe Jetës Profesionale-11 janar 2016


1. Dashi (21 mars-19 prill)

Sapo viti i ri profesional ka nisur, ju përballeni me një situatë ku dyert i janë hapur të së kaluarës dhe shanseve të dyta në frontet e punës dhe karrierës, e gjitha kjo ndërsa java e “Hënës së Re” ka sjellë një shans për t’ju angazhuar gjatë vitit të ri profesional dhe rrugëtimit deri në fund të tij. Derisa “Hëna” të largohet sektori juaj i karrierës të Hënën e “Hënës së Re” është ende në fuqi, duke ju bërë ju ta nisnit këtë javë me shansin “për të vizatuar një vijë të re mbi rërë” dhe një mundëësi për fillime të reja dhe një fillim të freskët. Sërish me Mërkurin në javën e tij të parë të plotë në lëvizje reaksionare në sektorin tuaj të karrierës dhe javën e parë të plotë të Jupiterit në lëvizje reaksionare në sektorin e punës, ato vijnë si dyer të hapura nga e kaluara. Qoftë njëri apo tjetri, të dy qëndrojnë me dyer të hapura nga e kaluara dhe e ardhmja në të njëjtën kohë.

2. Demi (20 prill-20 maj)

Ndërsa nisja e Mërkurit nga sektori juaj i karrierës gjatë javës i bie shkurt gjërave, vetëm më pas do ta vlerësoni se çfarë avantazhi ka qenë ky. Duke u kthyer në ditët e para të Vitit të Ri, që konsiderohet shansi i 15 ditëshit për t’iu rikthyer lojës, idetë mbi tryezë dhe komunikimi qëndrojnë të hapura, me Diellin i cili nuk ka për t’u kthyer deri nga fundi i javës së ardhshme, silur Mërkuri të kishte qëndruar ai do të ishte larguar më parë. Ju keni pasur 7 ditë për t’iu rikthyer lojës dhe me mundësitë për ide të reja. A mund ta imagjinoni se sa e vlefshme do të jetë kjo kur të rikthehet Dielli në sektorin tuaj të karrierës për t’i dhënë nuanca të mira jetës suaj profesionale këtë javë? Ta shohësh këtë në perspektivë, Zotat profesionalë ju kanë dhënë një avantazh shumë të madh.

3. Binjakët (21 maj-21 qershor)

Një javë që nga rikthimi i Marsit në sektorin e karrierës, intensiteti ka rënë pak dhe sensi frenetik dhe i ekzagjeruar i urgjencës që solli me vete është zvogëluar. Edhe me standardet e Marsit, vizita e tij e parë që prej 2014-ës është “zbutur”, kryesisht mbase sepse në vend të gjashtë javëve që ai supozohet të ndezë pasionin për punën, shpirtin luftarak dhe konkurrues, këto janë shpërndarë në 6 muajtë e parë të 2016-ës. Kur të kthehet Hëna në sektorin e karrierës në mes të javës, duke ju sjellë shansin e parë për produktivitet dhe testuar ujërat në këtë javë të re profesionale, do të keni ndjesinë se do të luani një lojë të gjatë, me kohën e cila do të jetë kufiri i qëllimeve. Jo më parë Shkurtit do të hidhni hapin e madh të kësaj jave të re profesionale, duke patur shumë kohë për të shfrytëzuar të ardhurat tuaja, punën dhe potencialin për karrierë.

4. Gaforrja (22 qershor-22 korrik)

Kjo ka qenë gjithmonë një javë e mirë për Venusin dhe Uranin, por ajo bëhet më e mirë kkur të mirat individuale që sjellin ato për javën bashkohen në mesin e saj. Rreshtimi përkrah Saturnit për herë të parë në sektorin tuaj të karrierës në 28 vjet gjatë kësaj fundjave, Venusi vjen me një sens të ri të vetëbesimit dhe të vendosmërisë, duke sjellë ndjesinë se nëse vendosni zemrën për të bërë gjërat, atëherë çdo gjë është e mundur. Pa plane për t’u larguar deri nga fundi i javës së ardhshme, Venusi do t’ju krijojë startin më të mirë të mundshëm për këtë vit profesional. Urani nga ana tjetër, është në lëvizje të drejtëpërdrejtë me sektorin tuaj të karrierës, por për herë të parë prej mbi 2 vite pa presion, duke krijuar një sens çlirimi. Një aleancë e të dyve në mesin e javës sjell një javë të mirë pune dhe në çështjet e karrierës dhe e kthen atë në një gjë fitimprurëse.

5. Luani (23 korrik-22 gusht)

Duke ardhur bashkë me Hënën në këtë javë në sektorin e punës ka për të qenë gjithmonë një avantazh, veçanërisht në javët e hershme të vitit tuaj profesional, duke ju dhënë ju një avantazh intuitiv nga ku të nisni. Megjithatë, kjo nuk është një vizitë e zakonshme, pasi ju mundëson të “kapni” fundin e Hënës së Re, e cila filloi fundjavën e kaluar, kjo ju krijon mundësi për shanse të reja. Sërish, pavarësisht se Hëna e Re është një shans për fillime të reja dhe një fillim të freskët, ishte gjatë fundjavës kur Mërkuri u tërhoq në sektorin e punës, duke i hapur dyert të kaluarës, shanseve të dyta. Një ndrydhje e fatit i ka hapur dyert shanseve të dyta në frontet e punës dhe të ardhurave.

6. Virgjëresha (23 gusht-22 shtator)

Ikja e Mërkurit nga sektori juaj i punës gjatë fundjavës, duke u tërhequr mbrapsht vetëm një javë pas kthimit, mund të duket sikur i ka dhënë vitit tuaj të ri të punës një fillim jo të vërtetë, fals. Kthimi më 2 janar për atë që supozohet të jetë 15-ditëshi me fat për t’iu rikthyer gjërave, idetë mbi tavolinë dhe komunikimi qëndrojnë të hapura, dhe sikur të mos ishte tërhequr, Mërkuri do të ishte larguar deri kur Dielli të rikthehej javën pasardhëse për të derdhur rrezatimin diellor në situatën, çështjet dhe alternativat e punës. Kjo ju ka dhënë mundësinë të jeni në lëvizje. Rikthimi i Hënës të Hënën është një shans për të përpunuar informacionin e fituar gjatë 7 ditëve të javës së kaluar.

7. Peshorja (23 shtator-23 tetor)

Ndërsa për pjesën më të të madhe të kohës ju keni një javë të qëndrueshme, rikthimi i Hënës në sektorin tuaj të punës në mes të javës do të jetë një test shumë i vlefshëm për testimin e ujërave. Derisa Neptuni dhe Centauri u kthyen drejtëpërdrejtë dhe Nyja e Jugut u rikthye për herë të parë pas 17 viteve, të gjitha ndodhën brenda një periudhe prej dy javëve në mes të Nnëtorit, ka qenë e vështirë rigjetja juaj. Përveç një Hëne të Plotë të Krishtlindjeve në sektorin tuaj të karrierës, Zotat profesionalë në sektorin tuaj të karrierës kanë qenë të lumtur për çdo hap të bërë sa herë që jeni munduar t’i afroheni qëllimit, dhe “boom”-i i madh nuk ka për të ndodhur derisa Dielli të rikthehet muajin e ardhshëm. Gjithsesi, rikthimi i Marsit në sektorin tuaj të të ardhurave gjatë javë së kaluar e ndryshoi tërësisht lojën, dhe rikthimi i Hënës në mesin e kësaj jave në sektorin e punës do t’ju mundësojë të avanconi në një fushë ku dikur kishit bërë vetëm disa hapa fillestarë.

8. Akrepi (24 tetor-21 nëntor)

Nëse dy të kundërta japin një pozitive, atëherë çfarë mund të krijojnë dy pozitive? Ju do t’ia gjeni përgjigjien kësaj pyetje këtë javë, kur disa kushte pozitive në sektorin e punës dhe të të ardhurave të vijnë së bashku gjatë mesit të javës, vetëm disa ditë para vizitës së Hënë në sektorin tuaj të punës për këtë vit. E gjitha kjo përqëndrohet rreth Venusit dhe Uranit dhe teksa ata mbizotërojnë nëpërmjet ligjeve të tërheqjes dhe sinkronizimit, më pas do të vijnë gjatë javës duke pritur për disa zhvillime të papriturs dhe beneficiale, veçnërisht në mes të saj. Venusi vjen këtë javë në rreshtim me Saturnin, për herë të parë në sektorin tuaj të të ardhurave në 25 vite, me një sens të ri të zgjidhjeve dhe vetëbesimit. Ndërkohë, Urani po shpenzon javën e tij të parë në 2 vite me gurët që vijnë nga e kaluara, me vullnetin për të punuar me Venusin për t’i ndryshuar gjërat.

9. Shigjetari (22 nëntor-21 dhjetor)

Pikërisht në kohën kur ju duhet të “kridheni” në vitin tuaj profesional, frenat kanë dalë jashtë loje, sërish kjo nuk ka për t’ju turbulluar, për vetëbesimin nga ana profesionale ka gjasa që të rritet megjithatë. Ndërsa Jupiteri e shpenzon javën e tij të parë të plotë duke u zmbrapsur në sektoin e karrierës suaj profesionale, ai vjen i rreshtuar përkrah Nyjes së Jugut, kjo do të jetë avantazh për situatën profesionale. Kjo ju lejon ju që të t’i keni dyert e hapura në nisje të këtij vitit të ri profesional për shanset e dyta dhe mundësitë e reja në frontin e të ardhurave dhe të karrierës.

10. Bricjapi (22 dhjetor-19 janar)

Shanset janë të ndiheni i humbur gjatë kësaj jave, ajo që po përjetoni është diçka që e keni përjetuar për herë të fundit gjatë fillimit të nëntorit 2013, një javë që nuk është parë askund nga Zotate profesionev. Ikja e Marsit nga sektori juaj i karrierës të Hënën e kaluar sapo ka sjellë fundin e një aktiviteti të vazhdueshëm kozmik që ka zgjatur për 2 vite dhe ndërsa Hëna do të vazhdojë t’i lërë gjërat të rrjedhin nëpërmjet vizitave të saj të përmuajshme në sektorin e punës dhe të karrierës deri sa raundi i ardhshëm i oportuniteteve për punë të fillojë në maj, as ajo nuk shihet askund këtë javë. Sërish, pas dy viteve të mbështetjes së vazhdueshme nuk ka rrezik që të mbarohen energjitë dhe në vend të kësaj ju keni një shans për ta hequr “kapelen” e profesionit dhe për t’i lënë gjërat që të stabilizohen. Jepini vetes leje për t’u qetësuar, ndërsa gjërat zgjidhen në mënyrë të natyrshme.

11. Ujori (20 janar-18 shkurt)

Një javë nga kthimi dramatik i Hënës dhe Marsit në sektorin tuiaj të karrierës të Hënën e kaluar, gjërat janë qetësuar në mënyrë të konsiderueshme dhe ju keni patur shansin për të patur energji luftarake t’ju rrjedhin në sistemin tuaj. Për shkak se Marsi u kthye pas shumë ujërave që kishin kaluar nën urë, ju jeni gati tani të fokusoheni te gjërat që ju gëzojnë, pasionet profesionale, te shpirti luftarak dhe konkurrent. Sërish ajo që mungon është urgjenca që sjell zakonisht kjo gjendje. Vizita e fundit e Marsit që prej 2014-s po i jep një start masiv vitit tuaj të ri profesional dhe pritet që deri në fillim të Gushtit gjërat të realizohen.

12. Peshqit (19 shkurt-20 mars)

Për shkak të largimit nga sektori juaj i karrierës nga fundi i javës së ardhshme, Venusi vjen gjatë 2 javëve të tij të fundit me një krekosje dhe një sens të ri të vetëbesimit dhe vendosmërisë, falë rreshtimit përkrah Saturnit gjatë fundjavës së kaluar. Ky ishte rreshtimi i parë krah për krah i Venusit dhe Saturnit në sektorin tuaj të karrierës në 28 vite dhe ka sjellë dëshirat dhe pritshmëritë bashkë me sensin e fortë të zgjidhjve, duke ju dhënë konfidencën se nëse e ndani mendjen për diçka, do ta bëni realitet.  Ishte vetëm rikthimi i Hënës që bashkimi i tyre pa instiktet tuaja të shpërthejnë ndërsa këto forca të fuqishme po bëheshin bashkë, kjo ju mundëson juve një sens intuitiv të gjërave që janë të mundshme. Besojini asaj çfarë po ju thotë zemra dhe mendja juaj.

 

/Forecasters/

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale