Hikvision: maskimi i privatësisë, një operacion efikas për mbrojtjen e privatësisë në videot e sigurisë

Hikvision

Ndërsa kamerat e sigurisë bëhen më të zakonshme si në hapësirat publike ashtu edhe në ato private, njerëzit po shqetësohen më shumë për regjistrimin e videove dhe privatësinë. Nuk është për t’u habitur, qeveritë dhe autoritetet kanë nxjerrë udhëzime, ligje dhe rregullore të reja – si GDPR në Evropë – për të vendosur kërkesa dhe rregulla më të rrepta për mbrojtjen e intimitetit.

Për të ndihmuar në mbrojtjen e rregullave të intimitetit dhe adresave të njerëzve, zgjidhjet e reduktimit të privatësisë po shfaqen në të gjithë industrinë e sigurisë. Masifimi i privatësisë, një qasje efikase dhe praktike, ka qenë në dispozicion në treg për ca kohë për të ndihmuar në thjeshtimin dhe zbatimin e mbrojtjes në sigurinë e videos. Tani për tani, shumë kamera Hikvision, NVR dhe DVR mbështesin një funksion të maskimit të intimitetit, i cili mjegullon rajone, fytyra ose trupa të zgjedhur në videon e regjistruar për të parandaluar ekspozimin e padëshiruar dhe për të përmbushur rregulloret lokale.

Maskimi i rajoneve statike

Për të shmangur monitorimin e papërshtatshëm ose të paligjshëm në zona të kufizuara ose të ndjeshme, zgjidhja e reduktimit të intimitetit të Hikvision mbështet një funksion statik maskimi, i cili mund të maskojë përgjithmonë një rajon ose rajone nga pamja. Ky ka qenë një opsion normal i mbrojtjes së intimitetit në shumicën e kamerave të Hikvision, NVR dhe DVR, dhe përdoruesit mund të vendosin lehtësisht maskimin e intimitetit në këto rajone statike sipas nevojës.

Masifikimi dinamik i privatësisë

Në shumicën e rasteve, shumë pak individë të regjistruar në pamjet video kanë të bëjnë me një hetim; një numër shumë i vogël i lëndëve kërkohet dhe / ose lejohet të mbetet plotësisht i dukshëm. Zgjidhja e redaktimit të intimitetit të Hikvision ofron një funksion dinamik të maskimit, i cili mund të maskojë automatikisht fytyrat dhe trupat pa lidhje në një burim të largët të drejtpërdrejtë ose gjatë riprodhimit përmes HikCentral.

Kjo zgjidhje gjithashtu mund t’u sigurojë përdoruesve të autorizuar, siç është zbatimi i ligjit me videon origjinale pa maskuar, që të përputhen me ligjet ose rregulloret vendore siç kërkohet me qëllim të hetimit mjeko-ligjor.

Masifikimi i privatësisë për eksport dhe import të videos

Zgjidhja e reduktimit të privatësisë Hikvision është gjithashtu e aftë kur bëhet fjalë për procesin e eksportimit të videove përmes HikCentral. Maskimi i zonave dhe objekteve të ndjeshme shtohet gjatë fazës së eksportit të videove, për t’u ofruar përdoruesve funksionim fleksibël. Ata mund të zgjedhin të gjitha objektivat ose vetëm disa objektiva specifikë për redaksion, dhe ata mund të përcaktojnë një zonë fikse për redaksion gjithashtu.

Zgjidhja e redaktimit të privatësisë Hikvision gjithashtu mbështet pjesërisht reduktimin e videoklipeve të importuara nga programet normale të NVR-ve ose programit të menaxhimit të palëve të treta (VMS) për sa kohë që ato plotësojnë kërkesa specifike teknike, duke zgjeruar më tej gamën e reduktimit të intimitetit në dispozicion të përdoruesve.

Për të mbrojtur më tej sigurinë e të dhënave të eksportuara, zgjidhja e Hikvision gjithashtu mbështet kodimin e pamjeve video me një fjalëkalim gjatë eksportit nga HikCentral.

Nëse dëshironi të mësoni më shumë rreth asaj se si Hikvision adreson sfidat në mbrojtjen e intimitetit, ju lutemi lexoni Letrën e Bardhë të Hikvision për GDPR ose vizitoni faqen tonë të internetit në www.hikvision.com për informacion kontakti.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale