Heliox, projekti fitues i NASASpaceAppsPrishtina do të përfaqësojë Kosovën në nivel global - Business Magazine Albania

Heliox, projekti fitues i NASASpaceAppsPrishtina do të përfaqësojë Kosovën në nivel global


Sot do t’ju prezantojmë me Heliox, projektin fitues të #NASA #SpaceAppsPrishtina 2017. Heliox është nominuar nga Kosova për vlerësim global nga juria e NASA-së, si dhe për çmimin “People’s Choice Award”.

Update* Është hapur votimi për çmimin “People’s Choice Award” të garës #NASA #SpaceApps

Krijoni “user” dhe pasi të pranoni konfirmimin në email, votoni për #Heliox nga Innovation Centre Kosovo #Kosova, në këtë LINK.

Rreth projektit

Me zgjidhjen që ofron Heliox ju mund të menaxhoni energjinë që vjen nga panelet diellore, duke parashikuar prodhimin e energjisë. Heliox menaxhon rrjedhën e energjisë nga prodhimi në konsum. Bazuar në parashikimet e motit, Heliox parashikon se sa energji do të prodhohet në ditët e ardhshme.

Shkencëtarët nga e gjithë bota po bëjnë thirrje për një kalim nga përdorimi i karburanteve fosile në energjitë e rinovueshme. Energjia diellore është një nga burimet energjitike më efikase dhe më miqësore ndaj mjedisit. Dielli është e ardhmja e prodhimit të energjisë. Por ende ekzistojnë shumë paqartësi për mënyrën e njohjes dhe përfitimit të një sasi më të madhe të energjisë së prodhuar dhe të kuptuarit se sa energji prodhon një panel diellor.

Ekipi i Heliox përbëhet nga studentë të diplomuar në Shkencat Kompjuterike, Inxhinieri Energjetike dhe Grafik Dizajn. Atyre u pëlqen të zgjidhin probleme të ndryshme, veçanërisht nëse ata kanë potencial për ta bërë jetën më të mirë për gjeneratat e ardhshme.

Heliox ofron një qasje të re për përdorimin e energjisë nga panelet diellore dhe menaxhimin e tij. Duke përdorur të dhënat meteorologjike dhe vendndodhjen e paneleve, sistemi parashikon sasinë e energjisë që do të prodhohet ditën e nesërme.

Karakteristikat kryesore të website-it dhe aplikacionit të Heliox:

Vizualizimi: ndihmon në kuptimin e energjisë diellore duke dhënë shembuj të vërtetë dhe realë mbi potencialin e saj
Analizë: mbajtja e të dhënave për panelet diellore, gjenerimin dhe konsumin e energjisë
Mjet i planifikimit: ndihmon përdoruesit të planifikojnë përdorimin e përditshëm të pajisjeve elektrike, në mënyrë më efikase.

Burimi: 2017.spaceappschallenge.org

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0