Hawaiian Airlines debuton Wi-Fi falas gjatë fluturimit nga Starlink i SpaceX - Business Magazine Albania

Hawaiian Airlines debuton Wi-Fi falas gjatë fluturimit nga Starlink i SpaceX

Hawaiian Airlines po shpërndan Wi-Fi falas përmes Starlink të SpaceX në bordin e fluturimeve komerciale këtë javë, ajo është linja e parë ajrore e madhe amerikane që ofron shërbimin e bazuar në satelit.

“SpaceX me të vërtetë ka thyer kodin, fjalë për fjalë, për sa i përket teknologjisë, për të qenë në gjendje të ofrojë një gjerësi të gjerë brezi të lidhjes me cilësi shumë të lartë në një aeroplan me shtrirje globale”, tha Peter Ingram, CEO i Hawaiian Airlines.

Plani i Hawaiian-it për Wi-Fi falas vjen ndërsa linjat ajrore shtojnë ofertat e tyre për lidhje me shpejtësi të lartë. Hawaiian ka një rrjet të gjerë fluturimesh mbi Oqeanin Paqësor, duke i shërbyer kontinentit SHBA, Japonisë, Australisë dhe Zelandës së Re, ndër destinacione të tjera, nga Hawaii.

“Ndjehet vërtet si një përvojë që nuk duhet të jetë e mundur kur hipni në një fluturim të linjës ajrore komerciale. Dhe ju jeni në gjendje të lidheni me internetin dhe ta përjetoni atë në një mënyrë që është e ngjashme, nëse jo më e mirë, sesa ajo që mund të përjetoni në shtëpinë tuaj”, u shpreh Chad Gibbs, nënkryetar i operacioneve të biznesit të Starlink në SpaceX.

“Tani kemi një paradigmë krejtësisht të ndryshme, e cila është se ne kemi sasi të jashtëzakonshme të kapacitetit dhe gjerësisë së brezit që mund të sjellim në aeroplan”, shtoi Gibbs.

Hawaiian nënshkroi një marrëveshje me SpaceX në prill 2022, duke kërkuar të përdorë rrjetin Starlink, i cili përbëhet nga më shumë se 5,000 satelitë në orbitën e ulët të Tokës dhe krenohet me më shumë se 2.3 milionë klientë në mbarë botën. Linja ajrore nuk ka ofruar më parë Wi-Fi gjatë fluturimit.

 

Një terminal Starlink i instaluar në një avion Hawaiian Airlines.

 

Kompanitë nuk zbuluan vlerën e marrëveshjes, ose sa kushton instalimi i secilit prej terminaleve specifike të aviacionit Starlink në një avion komercial. Megjithatë, Ingram theksoi se kostot e kësaj kanë rënë nga ato që ishin sistemet e hershme Wi-Fi. Ai vuri në dukje se Hawaiian po instalon në mënyrë aktive terminale Starlink, me gjashtë të përfunduara në aeroplanët e saj Airbus A321 deri më tani.

Në total, Hawaiian pret të shtojë Starlink në 18 nga avionët A321 dhe 24 nga avionët e saj A330 më vonë këtë vit.

“Ne mendojmë se me të vërtetë do të vendosë një standard krejtësisht të ri për lidhjen në aeroplanë,” tha Ingram.

Kompanitë fillimisht planifikonin të fillonin instalimin e terminaleve Starlink vitin e kaluar, por Ingram tha se SpaceX kishte nevojë të lëshonte më shumë satelitë të gjeneratës së ardhshme Starlink dhe të merrte certifikimin nga Administrata Federale e Aviacionit përpara se të fillonte instalimi.

SpaceX ka qenë duke ndjekur vazhdimisht licencat e nevojshme për një shumëllojshmëri të gjerë avionësh. Ka marrë certifikim për avionë më të vegjël, me çarter gjysmë privat JSX që fillon të përdorë shërbimin në fund të 2022.

“Deri më sot Starlink është përdorur në mbi 30,000 fluturime, në fluturime nëpër SHBA dhe në mbarë botën”, tha Gibbs.

Përveç Havaiit, SpaceX ka njoftuar marrëveshje Wi-Fi gjatë fluturimit të Starlink me AirBaltic të Letonisë, Zipair të Japonisë dhe Qatar Airways. Shtimi i shërbimit Starlink vjen në Havai menjëherë pasi linja ajrore arriti një marrëveshje në fund të vitit të kaluar për t’u blerë nga Alaska Airlines në një marrëveshje prej 1.9 miliardë dollarësh.

cnbc.com

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0