Google shpik kepucet qe flasin, ‘Smartshoes’ - Business Magazine Albania

Google shpik kepucet qe flasin, ‘Smartshoes’


Nje kepuce mund te flase? Tani, po. Kjo gje ndodh ne lagjen jugeperendimore ne Austin, ku Google ka prezantuar kete prototip, i cili funksionon, prototip te quajtur ‘smartshoe’. Nje kepuce inteligjente qe ndjek rrugen e Mountain View drejt teknologjise qe mund te vishet, pas Google Glass.

Por cfare ben saktesisht nje smartshoe? Ne rastin specifik te eksperimentit te Google, kepucet jane te pajisura me sensore qe perkthejne levizjet e atyre qe i veshin ne mesazhe.

Natyrisht, para se te shprehin opinionin mbi sjelljen fizike qe regjistron, kepuca analizon te dhenat per te percaktuar profilet. Permes lidhjes me nje celular, Android ne kete rast, kepuca llogarit gjykimin e saj dhe ia transmeton botes jashte, si pershembull nje ekran smartphone.

Mund te degjoni pastaj qe kepuca te thote se keni qendruar vetem ulur ne karrige, me shpesh sesa faktin qe jeni nje vrapues i zoti. Projekti i kepuceve qe flasin ben pjese ne nje skenar me te gjere te Big G, “Art, Copy, Code”, nje eskurs artistik me teknologji te forte.

Plus nje fokus ne komunikim ne kohe hi-tech, me kepucet folese si protagoniste. Gjeja e vecante eshte qe futen aspekte sociale qe shperndahen ne mjete te perdorimit te perditshem.

Keshtu pershembull, nese nje kepuce thote sa dembel jeni, nje lavatrice mund te ankohet per cilesine e veshjeve qe lani. Nje aspekt social i aparateve dhe objekteve, qe sjell me afer ‘internetin e gjerave’.

Tani per tani kepucet folese nuk jane nje projekt ne treg, nuk parashikohet qe te jene shpejt, edhe pse Apple po punon per dicka te ngjashme.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0