Google me një sistem të ri operativ: “Fuschia”


Mund të diskutohet se me Android dhe Chrome OS, Google ka mjaftueshëm sisteme operative; por ndodhet një tjetër në rradhë. Për momentin dihet shumë pak, por Google ka një projekt sistemi operativ të ri në zhvillim të quajtur Fuchsia kernel – një kernel që është i dizajnuar duke pasur në mendje shkallëzueshmërinë, pajisjet e shumta dhe pajtueshmërinë me platformat e shumta.

I bazuar në projektin LittleKernel, Fuchsia nuk është vetëm në GitHub, por gjithashtu në Google Source. Google po jep shumë pak detaje në secilën faqe, por përshkrimi i GitHub lexon : “Pinl + Purple == Fuchsia (a new Operating System)”. Ne mund të mos dimë çdo gjë në këtë fazë, por se çfarë Fuschia do të jetë është shumë e qartë. Një gërmim nëpër disa dokumentacione që janë publikuar online zbulon se është një OS për embedding në pajisje si smartfonë dhe kompjuterë. Është dhënë si një alternativë (me shumë mundësi falas) e FreeRTOS dhe ThreadX.

/PCworld.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale