Google Maps do të njoftojë përdoruesit rreth kufizimeve të udhëtimeve për shkak të Covid-19 - Business Magazine Albania

Google Maps do të njoftojë përdoruesit rreth kufizimeve të udhëtimeve për shkak të Covid-19

Google po shton funksionalitete të reja në shërbimin e hartave Google Maps, për të paralajmëruar përdoruesit rreth Covid-19 dhe kufizimeve të udhëtimit, për t’i ndihmuar ata të planifikojnë më mirë udhëtimet e tyre. Funksionet e reja do tu tregojnë përdoruesve sesa të populluar janë stacionet e trenave në një orar të caktuar apo rreth orarit të autobusëve nëse është i kufizuar ose jo.


Njoftime do tu dërgohen përdoruesve në Argjentinë, Francë, Indi, Holandë, SHBA e Britani. Gjithashtu funksionalitetet e reja do të përmbajnë detaje rreth pikave kryesore të kontrollit të Covid-19 dhe kufizimeve në pikat kufitare, duke filluar nga Kanada, Meksika dhe Shtetet e Bashkuara.

Në muajt e fundit kompania ka analizuar të dhënat nga miliarda përdorues në 131 vende për të ndihmuar autoritetet shëndetësore dhe parë nëse njerëzit po u binden rregullave të distancimit social dhe urdhrave të tjerë të lëshuar për të mposhtu virusin.
Google ka investuar miliarda dollarë, për të ndërtuar një hartë dixhitale të botës dhe ky aplikacion ka tërhequr mesatarisht 1 miliard përdorues çdo muaj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0