Google gati të tregojë se si do ta rivalizojë OpenAI dhe Microsoft - Business Magazine Albania

Google gati të tregojë se si do ta rivalizojë OpenAI dhe Microsoft

Google duket se do të zbulojë se si planifikon të rivalizojë ChatGPT që ka parë sukses të jashtëzakonshëm, ndoshta brenda disa ditësh. Gjigandi i teknologjisë ka planifikuar një ngjarje 40-minutëshe për të mërkurën më 8 shkurt, kur do të zbulojë se si po “ri-imagjinon mënyrën sesi njerëzit kërkojnë, eksplorojnë dhe ndërveprojnë me informacionin”.

“Bashkohuni me ne për të mësuar se si po hapim një akses më të madh në informacion për njerëzit kudo, përmes “Kërkimit”, “Hartave” dhe më gjerë,” thotë kompania.

Nuk është e qartë nëse ngjarja do të jetë e fokusuar në Inteligjencën Artificiale, por vjen disa ditë pasi shefi i Google, Sundar Pichai, njoftoi se firma do ta bëjë të disponueshme publikisht teknologjinë e saj chatbot në javët e ardhshme.

Duke folur në një telefonatë me investitorët në kompaninë mëmë Alphabet të enjten, Pichai tha se njerëzit do të jenë në gjendje të “angazhohen drejtpërdrejt” me chatbot-in AI të Google – duke filluar me atë të quajtur LaMDA, e cila ka qenë në testim.

Lexo edhe: Microsoft prezanton versionet Premium të ChatGPT. Abonimet fillojnë nga 7 dollarë në muaj

Pichai tha: “Investimet tona afatgjata në shkencën e thellë kompjuterike na bëjnë të pozicionohemi jashtëzakonisht mirë pasi AI arrin një pikë kthese, dhe unë jam i ngazëllyer nga kërcimet e drejtuara nga AI që do të zbulojmë në kërkim dhe më gjerë.”

Google thuhet se ka ndjekur me shpejtësi planet e saj për të ashtuquajturat modele të gjuhëve të mëdha që nga fillimi i ChatGPT.

Vetë ChatGPT është një model i tillë – një chatbot i AI i trajnuar mbi një sasi të madhe të dhënash teksti, të cilat i përdor për të ndihmuar në gjenerimin e përgjigjeve dhe kryerjen e bisedave realiste.

Google ka qenë i kujdesshëm në lidhje me chatbots deri më tani, me LaMDA të kufizuar në testime të kufizuara. Verën e kaluar, kompania shkarkoi një inxhinier të lartë pasi ai pretendoi se ishte i ndjeshëm.

Rivali Microsoft është gjithashtu i vendosur të shkundë produktet e veta me AI, duke përfshirë motorin e kërkimit Bing, pasi ka bërë një investim shumë miliardë dollarësh në OpenAI.

Microsoft që atëherë ka njoftuar planet për të zbatuar ChatGPT në softuerin e tij Teams, ku do të bëjë gjëra të tilla si përmbledhja e takimeve, por veçoritë do të kufizohen në një plan çmimi premium./ SkyNews 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0