Google, Apple dhe Microsoft raportojnë rekord shitjesh në tremujorin e dytë - Business Magazine Albania

Google, Apple dhe Microsoft raportojnë rekord shitjesh në tremujorin e dytë

Në tremujorin e dytë të këtij viti, teknologjitë e mëdha Google, Apple dhe Microsoft kanë raportuar rekorde të mëdha shitjesh ndërsa pandemia erdhi si një “stuhi perfekte pozitive” për ta.

Apple  fitoi 21.7 miliard dollarë deri në qershor, tremujori i saj më i mirë fiskal në historinë e saj 45-vjeçare, rritur nga shitjet e shumta të iPhone 12. Alphabet, kompania mëmë e Google, raportoi të ardhura të tremujorit të dytë prej 61.8 miliardë dollarë, një rritje prej 62% në të njëjtën periudhë të një viti më parë, dhe një fitim prej mbi 18.5 miliardë dollarë (13.3 miliardë dollarë), më shumë se dyfishi i fitimeve të tij për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Të ardhurat nga reklamat e kompanisë u rritën me 69% nga viti i kaluar. Microsoft, gjithashtu raportoi mbi 46 miliardë dollarë fitime për tremujorin, një rritje prej 21% krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit të kaluar.

Rezultatet vijnë pasi Tesla raportoi një fitim rekord të hënën,26 korrik 2021, në një nga javët më të ngarkuara ndonjëherë për rezultatet tremujore të fitimeve të SHBA. Kolektivisht, vlera e tregut e Google, Amazon, Apple, Microsoft dhe Facebook tani vlen më shumë se një e treta e të gjithë indeksit S&P 500 të 500 kompanive më të mëdha të tregtuara të Amerikës, pasi çmimet e aksioneve të tyre janë rritur gjatë pandemisë.

Thomas Philippon, një ekonomist dhe profesor i financave në Universitetin e New York, tha se firmat e mëdha të teknologjisë kanë qenë fituesit më të mëdhenj ekonomikë nga pandemia pasi bllokimet globale kanë shtyrë më shumë biznese dhe konsumatorë të përdorin shërbimet e tyre.

Analistët në Morgan Stanley vlerësojnë se Alphabet është në kurs për të arritur të ardhurat neto gjatë gjithë vitit prej 65 miliardë dollarë, një rritje prej 59% në vitin 2020. Shitjet vjetore të saj janë, banka llogarit, në rrugën e duhur për 243 miliardë dollarë – një rritje prej 60 miliardë dollarësh vitin e kaluar.

Aksionet e Alphabet janë rritur me 75% në vitin e kaluar në një rekord $ 2 670, por analistët parashikojnë që ata mund të ngjiten më lart edhe pse rregullatorët në të gjithë botën kërcënojnë të frenojnë dominimin e saj në tregun e kërkimit në internet.

Morgan Stanley tha se aksioni mund të arrijë deri në 3,060 dollarë, dhe madje edhe në një skenar më të keq nuk ka gjasa të bjerë nën 1,800 dollarë. Analisti i Morgan Stanley, Brian Nowak,  tha se bllokimet pandemike e kishin rritur Google ndërsa konsumatorët kaluan më shumë kohë në internet duke hulumtuar blerjet e mundshme.

Ai tha se të dhënat e sondazhit treguan se 54% e shitësve me pakicë renditën produktet e kërkimit Google, duke përfshirë YouTube, si “vendin e tyre të parë për të shkuar në kërkimin e produkteve në internet, nga 50% në sondazhet e kaluara”

“Rritja e faqeve të Google ka të ngjarë të rikthehet  pasi ne besojmë se ka disa produkte të pavlerësuara të drejtuara nga kërkimi celular, kontributi i fortë në YouTube dhe inovacioni i vazhdueshëm, të tilla si fitimi i parave nga Hartat”, tha Nowak në një shënim për klientët.

Apple ka bërë aq shumë para sa që gjatë tetë viteve të fundit ajo ka blerë aksione me vlerë 421 miliardë dollarë, por ende ka rreth 80 miliardë dollarë para të gatshme në bilancin e saj.

Kur Microsoft raportoi një rritje prej 31% të fitimeve në rezultatet e fundit tremujore, shefi ekzekutiv i saj, Satya Nadella, tha se ishte “vetëm fillimi” pasi kalimi në teknologjinë digjitale po “përshpejtohej” shpejt. Rritja e çmimit të aksioneve të firmave të mëdha të teknologjisë ka bërë miliarda për themeluesit e tyre super të pasur dhe investitorët e hershëm.

Revista Forbes llogariti kohët e fundit se tani ka 365 miliarderë që bënë pasuritë e tyre në teknologji, krahasuar me 241 para pandemisë. Kolektivisht, miliarderët e teknologjisë në botë mbajnë pasuri personale prej 2.5 tn dollarë, deri 80% në 1.4 dollarë në mars 2020.

Themeluesi dhe shefi ekzekutiv i Amazon, Jeff Bezos, mbetet personi më i pasur në botë me një pasuri të vlerësuar prej 212 miliardë dollarësh dhe ndiqet nga afër në tabela e ligës së të pasurve nga bashkëthemeluesi i Tesla Elon Musk me 180 miliardë dollarë, bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates me 151 miliardë dollarë dhe Mark Zuckerberg i Facebook me rreth 138 miliardë dollarë.

Zuckerberg beson se interneti do të marrë një rol edhe më të madh në jetën e përditshme të njerëzve në të ardhmen, dhe në vend që të bashkëveprojnë me të përmes telefonave njerëzit do të zhyten përmes kufjeve të realitetit virtual.

Ai tha se Facebook do të kalonte nga një platformë e mediave sociale në një “kompani metaverse”, ku njerëzit mund të punojnë, të luajnë dhe të komunikojnë në një mjedis virtual. Zuckerberg tha se do të ishte “një internet i mishëruar ku jo vetëm që të shikosh përmbajtje por edhe do të jesh në të”.

GUARDIAN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0