George Soros paralajmëron: “Qytetërimi nuk do t’i mbijetojë një lufte të tretë botërore” - Business Magazine Albania

George Soros paralajmëron: “Qytetërimi nuk do t’i mbijetojë një lufte të tretë botërore”

Miliarderi George Soros paralajmëroi se pushtimi rus i Ukrainës ka tronditur Evropën dhe mund të jetë fillimi i një lufte tjetër botërore.

“Çështje të tjera që kanë të bëjnë me të gjithë njerëzimin – lufta kundër pandemive dhe ndryshimeve klimatike, shmangia e luftës bërthamore, ruajtja e institucioneve globale – është dashur të zënë vendin e dytë në atë luftë”, tha Soros, 91 vjeç, të martën në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, në Zvicër. “Kjo është arsyeja pse unë them se qytetërimi ynë mund të mos mbijetojë.”

Soros, një i mbijetuar i Holokaustit me origjinë hungareze, e fokusoi fjalimin e tij në ngritjen e “regjimeve represive” të presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit kinez Xi Jinping, duke i quajtur të dy vendet “kërcënimi më i madh për shoqërinë e hapur”. Organizata e tij filantropike me këtë emër, Fondacionet e Shoqërisë së Hapur, financon grupe që promovojnë drejtësinë, demokracinë, të drejtat e njeriut dhe politikën progresive.

Të dy liderët kanë bërë “gabime befasuese”, tha Soros. “Putini pritej të mirëpritet në Ukrainë si çlirimtar; Xi Jinping po i përmbahet një politike Zero Covid që nuk mund të mbahet”.

Bllokimet e vazhdueshme në Kinë do të prishin zinxhirët e furnizimit, të cilat mund të mbajnë inflacionin në mbarë botën të ngritur dhe të krijojnë një depresion global, tha ai. Ai shtoi se gabimet e Xi mund t’i kenë kushtuar atij një mandat të tretë.

Lexo edhe: Forumi Ekonomik Botëror mes frikës nga recesioni dhe krizës klimatike

Kritikat e mëparshme

Soros ka përdorur më parë fazën e WEF për të lëshuar kritika të ashpra. Në takimin e fundit, në janar 2020, ai sugjeroi pa prova se Facebook mund të komplotonte për të ndihmuar në rizgjedhjen e Donald Trump, i cili humbi presidencën e SHBA më vonë atë vit.

Në vitin 2019, ish-menaxheri i fondeve mbrojtëse paralajmëroi për “rrezikun vdekjeprurës” të përdorimit të inteligjencës artificiale të Kinës për të shtypur qytetarët e saj, një temë që ai e solli përsëri në fjalimin e tij të martën.

“AI është veçanërisht i mirë në prodhimin e instrumenteve të kontrollit që ndihmojnë regjimet represive dhe rrezikojnë shoqëritë e hapura”, tha Soros. “Covid-19 ndihmoi gjithashtu në legjitimimin e instrumenteve të kontrollit sepse ato janë vërtet të dobishme në trajtimin e virusit.”

Ai ka komentuar edhe gjendjen e politikës evropiane. Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel e bëri vendin ekonominë me performancën më të mirë në rajon, pjesërisht falë marrëveshjeve me Rusinë për gazin dhe Kinën për eksportet e automobilave, por tani “ka një çmim të rëndë për të paguar”, tha ai.

“Ekonomia e Gjermanisë duhet të riorientohet”, tha Soros. “Dhe kjo do të marrë shumë kohë.”

Paketa e masave REPowerEU e Bashkimit Evropian e zbuluar javën e kaluar do ta bëjë kancelarin Olaf Scholz “veçanërisht në ankth” për shkak të marrëveshjeve të mëparshme të Merkelit, tha Soros. Në të kundërt, kryeministri italian Mario Draghi është “më i guximshëm”, edhe pse vendi është po aq i varur nga gazi rus.

Soros mbylli fondin e tij mbrojtës në 2011 dhe e shndërroi firmën në një zyrë familjare, duke investuar vetëm në emër të tij, anëtarëve të familjes dhe rrjetit të tij të filantropisë. Ai ka një pasuri personale prej 8.5 miliardë dollarësh, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0