General Motors synon të instalojë 40 mijë pika karikimi për makinat elektrike. Strategjia që po përdor - Business Magazine Albania

General Motors synon të instalojë 40 mijë pika karikimi për makinat elektrike. Strategjia që po përdor

Në fund të vitit të kaluar, General Motors njoftoi Programin e Karikimit të Komunitetit të Tregtarëve, i krijuar për të zgjeruar aksesin e karikuesve për makinat elektrike. Që atëherë, rreth 1000 tregtarë të General Motors janë regjistruar në program – rreth një e katërta e të gjithëve në Amerikën e Veriut.

GM po u ofron tregtarëve pjesëmarrës deri në 10 stacione karikimi të nivelit 2 për t’i instaluar në vende kyçe në të gjithë komunitetet e tyre.

Programi është pjesë e përpjekjes më të gjerë të GM për të rritur aksesin e karikuesve për makinat elektrike. Prodhuesi i automjeteve synon të instalojë 40,000 stacione karikimi të nivelit 2 në të gjithë SHBA dhe Kanada, duke dyfishuar numrin e stacioneve publike të karikimit të Nivelit 2.

Lexo edhe: Studimi i Entit Rregullator të Energjisë: Makinat elektrike me kosto 9 -11 herë më të ulëta se ato me djegie

Sipas prodhuesit të automjeteve, gati 90 për qind e popullsisë së SHBA-së jeton brenda 10 miljeve nga një tregtar i makinave të prodhuara nga General Motors. “Tregtarët tanë janë thellësisht të përfshirë dhe të besuar në komunitetet e tyre dhe janë të pozicionuar mirë për të përcaktuar vendndodhjet që zgjerojnë aksesin në karikimin e automjeteve elektrike,” tha Hoss Hassani, nënkryetar i GM EV Ecosystem. Ata mund të zgjedhin shkolla, biznese të vogla, vende argëtimi dhe destinacione të tjera të njohura në komunitet për karikuesit./ Motor 1

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0