Gazeta Bild nis të pushojë gazetarët, mbështetur në AI -

Gazeta Bild nis të pushojë gazetarët, mbështetur në AI

Gjermania Bild po përgatitet të ecë përpara me kohën. Gazeta më e shitur në Europë po planifikon të shkarkojë gazetarët për t’i zëvendësuar ata me programe të Inteligjencës Artificiale, për të kursyer 100 milionë euro.

Kompania pronare e gazetës, Axel Springer, në një email drejtuar stafit, thotë se “për fat të keq do të ndahet me kolegët që kanë detyra, të cilat në botën dixhitale kryhen nga Inteligjenca Artificiale ose dhe procese të automatizuara.

Sipas emailit, punonjësit që do të zëvendësohen përfshijnë redaktorë, redaktorë kopjesh, korrektorë dhe staf të redaktimit të fotografive.

Ajo u parapri nga njoftimi i CEO Mathias Döpfner në shkurt se botuesi do të bëhej “një kompani e pastër mediatike dixhitale”. Mjetet e AI si ChatGPT mund ta “bëjnë gazetarinë e pavarur më të mirë se sa ka qenë ndonjëherë – ose ta zëvendësojnë atë,” tha ai.

Ai parashikoi se inteligjenca artificiale së shpejti do të jetë më e mirë në “mbledhjen e informacionit” sesa gazetarët – njerëz dhe tha se vetëm botuesit që mund të krijojnë “përmbajtjen më të mirë origjinale” – si gazetaria investigative dhe komentet origjinale – do të mbijetojnë.

Bild nuk kishte asnjë vlerësim të menjëhershëm të numrit të vendeve të punës që mund të humbasin përfundimisht nga inteligjenca artificiale.

Lexo: Rilidhja e botës me AI

Springer nuk është botuesi i parë që shqyrton përdorimin e inteligjencës artificiale. BuzzFeed njoftoi këtë vit se planifikon të përdorë IA për të “përmirësuar” përmbajtjen dhe ‘kuizet’ në internet, ndërsa Daily Mirror dhe Daily Express në Mbretërinë e Bashkuar po eksplorojnë gjithashtu përdorimin e IA.

Mjetet e A si ChatGPT mund të gjenerojnë tekste shumë të sofistikuara nga kërkesat e thjeshta të përdoruesve, duke prodhuar çdo gjë nga esetë dhe aplikimet për punë te poezitë dhe veprat e trilluara, por përgjigjet e tyre ndonjëherë janë të pasakta ose madje të fabrikuara.

The Guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0