Gara e 1000-të e Ferrari do të zhvillohet me tifozë

Ferrari

Çmimi i Madh i Toskanës do të jetë gara e parë me tifozë në këtë sezon të Formula 1. Gara e së dielës në pistën e Mugellos do të jetë gara numër 1000 e Ferrarit në Formula 1 dhe për këtë skuderia italiane ka kërkuar që ta festojë para një numri të kufizuar tifozësh. 2,800 mbështetës, shumë prej tyre që i përkasin klubit zyrtar Ferrari, e kanë marrë tashmë biletën e tyre.

Çmimi për të blerë një biletë nisi nga 750 deri në 1200 Euro, por më pas u fiksua në 150 deri 600 Euro. Spektatorët e pranishëm do të mund ta ndjekin garën nga 3 tribuna të ndryshme, natyrisht duke respektuar rregullat e distancimit fizik.

Në kuadër të kësaj gare jubile, Ferrari ka menduar të ndryshojë totalisht fytyrë. Sezoni aktual nuk është aspak i mbarë për kokëkuqen, por për këtë garë njëvendëshja italiane do të jetë speciale. Ferrari i kësaj gare do të jetë një rikthim në të shkuarën, një makinë që u frymëzua dhe shumë e ngjashme me atë të viteve ’50, kur debutonte në Formula 1.

Lexoni: Aktori shqiptar prek majat e kinematografisë botërore

Ngjyra e makinës nuk do të jetë e kuqe, por vishnje! Ferrari debutoi në Formula 1 në Çmimin e Madh të Monakos dhe prej asaj kohe ka fituar 239 gara, 16 tituj konstruktorësh dhe 15 kampionate shoferësh. Themelues i skuderisë ishte Enzo Ferrari, i cili fillimisht e nisi si pasion, për ta kthyer më pas në një nga kompanitë më të rëndësishme në glob.

Ndërkohë, Sebastian Vettel ka vendosur të qëndrojë në Formula 1 edhe për sezonin e ardhshëm. Me skadimin e marrëveshjes me kokëkuqen, gjermani hyri në bisedime me shumë skuderi, por ajo që e bindi ishte oferta e Racing Point, e cila sezonin e ri do të garojë nën logon Aston Martin Racing.

Në faqen zyrtare të skuderisë thuhet se marrëveshja me 33-vjeçarin vlen për 2 vitet e ardhshme me opsion për ta rinovuar edhe më tej. Për Vettel, kjo është makina e pestë në karrierën e tij në Formula 1: BMW Sauber, Toro Rosso, Red Bull, Ferrari e sezonin e ardhshëm Aston Martin. Vettel largohet nga Ferrari pas 6 sezonesh, ku arriti 14 fitore, por nuk mundi të shpallet kampion bote. Ky sezon është katastrofë, pasi deri më tani nuk është ngjitur në podium.

Ferrari

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale