Galaxy S7, ja përgjigja e Samsung ndaj Apple

Galaxy S7, ja përgjigja e Samsung ndaj Apple


Vjeshta duket se sjell përplasjen e madhe mes titanëve të teknologjisë, Apple dhe Samsung.

 
Kompania amerikane mori guximin e parë duke njoftuar iPhone 6S dhe iPhone 6S Plus. Përgjigjia e Samsung nuk vonoi. Nga Kina, aty ku Samsung ka fabrikat e veta, ashtu si Apple, po qarkullojnë imazhet e Samsung Galaxy S7.
Imazhet e para të të ashtuquajturit “Project Lucky” (Projekti me fat), kanë nisur të qarkullojnë në rrjetet sociale dhe faqet teknologjike kineze dhe po përhapen me shpejtësi në faqet ndërkombëtare.

 
Emri “Projekti me fat” është frymëzuar nga numri 7. Galaxy është i shtati i serisë dhe numri 7 është numër fatsjellës në kulturën koreane.
S7 pritet të futet më shumë në kategorinë e “Phablet” me ekranin 5.7 polësh ose 0.6 pol më shumë sesa paraardhësi i tij, S6 dhe shumë më shumë sesa rivali iPhone 6S dhe 6S Plus bashkë.

 
Kamera kryesore (e pasme) përbëhet nga dy objektivë, një teknologji e aplikuar më parë nga HTC One M8. Kjo mundëson më shumë thelësi në foto dhe video. Sa i përket megapixel, pritet të jetë 20, shifër e shndërruar në standarde për telefonat “elitë”.

 

 

Ky artikull u publikua së pari në shqip tek lajmifundit.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0