Fotokamera ‘Iris’ qe kontrollohet me sy


Iris eshte nje koncept fotokamere dixhitale me te vertete shume interesante sepse ofron si nje sy te vertete te dyte per kapjen e botes sa me shpejt dhe me natyrale.

Qellimi i saj eshte qe te garantoje nje kontroll okular te vertete meqenese levizja e syrit korrenspondon veprim nga ana e fotokameres. Nje shembull i shpejte : nese levizni dy here syte syri fotokamere aktivizohet dhe ruhet foto, nese shtrengoni syte atehere zmadhohet figura.

Me shume : fale funksionalitetit te njohjes okulare mund te kuptoje nese eshte pronari qe po e perdor pajisjen. Ashtu si thame Iris eshte nje koncept ne kuptimin se nuk eshte nje produkt i prekshem dhe real por vetem nje ide e bere e vertete nga rikonstruksione dixhitale. Projekti eshte konkret, por teknologjite qe perfshijne rastin mbase nuk jane akoma gati per nje publik konsumatoresh ose per nje segment te tregut.

Jo se nuk ekzistojne, por per momentin duhet pak kujdes para se t’i imagjinojme nen rafte te dyqaneve. Pajisja vete eshte e madhe sa nje lente rreth 50 mm, kapet me njeren dore dhe vendoset ne sy.

Ne anen e pasme eshte nje display natyrisht transparente qe inkuadron dhe ne te njejten kohe shfaq parametrat aktuale. Sistemi i ndjekjes me sy eshte i fshehur ne kete zone dhe ben nje ‘harte’ te syve qe po i perdorin per te kapur cdo moment dhe ta perktheje ne informacion.

Krijuesi i konceptit, Mimi Zou, ka imagjinuar nje prezence te nje moduli Wi-Fi per te lejuar me pas transferten e te dhenave pa tel dhe ne menyre me komode dhe natyrale se sa shperndarja e fotove ne rrjetet sociale. Por e vecanta se fotokamera Iris mund te njohe te zotin dhe potencialisht te funksionoje vetem ne pranine e tij.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale