Fotokamera ‘Iris’ qe kontrollohet me sy - Business Magazine Albania

Fotokamera ‘Iris’ qe kontrollohet me sy


Iris eshte nje koncept fotokamere dixhitale me te vertete shume interesante sepse ofron si nje sy te vertete te dyte per kapjen e botes sa me shpejt dhe me natyrale.

Qellimi i saj eshte qe te garantoje nje kontroll okular te vertete meqenese levizja e syrit korrenspondon veprim nga ana e fotokameres. Nje shembull i shpejte : nese levizni dy here syte syri fotokamere aktivizohet dhe ruhet foto, nese shtrengoni syte atehere zmadhohet figura.

Me shume : fale funksionalitetit te njohjes okulare mund te kuptoje nese eshte pronari qe po e perdor pajisjen. Ashtu si thame Iris eshte nje koncept ne kuptimin se nuk eshte nje produkt i prekshem dhe real por vetem nje ide e bere e vertete nga rikonstruksione dixhitale. Projekti eshte konkret, por teknologjite qe perfshijne rastin mbase nuk jane akoma gati per nje publik konsumatoresh ose per nje segment te tregut.

Jo se nuk ekzistojne, por per momentin duhet pak kujdes para se t’i imagjinojme nen rafte te dyqaneve. Pajisja vete eshte e madhe sa nje lente rreth 50 mm, kapet me njeren dore dhe vendoset ne sy.

Ne anen e pasme eshte nje display natyrisht transparente qe inkuadron dhe ne te njejten kohe shfaq parametrat aktuale. Sistemi i ndjekjes me sy eshte i fshehur ne kete zone dhe ben nje ‘harte’ te syve qe po i perdorin per te kapur cdo moment dhe ta perktheje ne informacion.

Krijuesi i konceptit, Mimi Zou, ka imagjinuar nje prezence te nje moduli Wi-Fi per te lejuar me pas transferten e te dhenave pa tel dhe ne menyre me komode dhe natyrale se sa shperndarja e fotove ne rrjetet sociale. Por e vecanta se fotokamera Iris mund te njohe te zotin dhe potencialisht te funksionoje vetem ne pranine e tij.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0