Fjorza Mullaji: Jemi aq të fuqishme sa mund të bëjmë gjithçka


Fjorza Mullaji ka tashmë një shtëpi për Just.fjo.accessories. Sipërmarrrëse e re, ajo nuk dëshiron të jetë pronare e gjithçkaje. Me një angazhim prej 10 orë në ditë, ajo thotë se, “lloji im i biznesit kërkon shumë impenjim dhe klientët duan që të komunikojnë gjithmonë me mua”.

Lexoni: Fjorza Mullaji: SI DO SJELL “PARAJSËN” për adhuruesit e mineraleve, të meditimit dhe të energjive

Nga Tetori që ka hapur dyqanin ka hyrë në një fazë të re. Vajza e saj shkon në kopësht dhe kjo e bën më të lehtë qëndrimin e saj në punë gjatë ditës. “Në darkë bashkohemi dhe meqënëse të tre flemë shumë vonë kemi mjaftueshëm kohë që të luajmë dhe diskutojmë. Mundohemi që të dielave dhe pushimet të bëjmë gjëra që na japin kënaqësi,” thotë ajo.

Fjorza ka mbaruar studimet për “përkthim – interpretim” të gjuhës greke, “Shkenca politike” si dhe zotëron një master për “Administrim publik”, por zgjodhi të ndiqte pasionin e saj.

“Asnjë nga studimet e mia nuk i nisa me idenë e punësimit, i bëra për kulturën time. Stiloj bizhuteri që në moshën 17 vjeç. Kjo ishte ëndrra ime. Jetojmë në një periudhë ku shkollimi bëhet për arsye të gabuara dhe shpesh nuk është i duhuri. Ideale është të mos ndjekim trendët, por pasionet. Në qoftë se kemi talent në një fushë të caktuar, duhet ta kultivojmë me patjetër”, thotë Fjorza në një intervistë për Businessmag.al.

Për vajzat e gratë në biznes, Fjorza mendon se,  “Kur një femër thotë diçka, zëre se u bë. Jemi aq të fuqishme sa vërtetë mund të bëjmë gjithçka. Duhet pak pozitivitet, shumë punë dhe durim. Unë prita 12 vite për këtë çast dhe ia vlejti. Mund ta bëni dhe ju”.

Artikulli u publikua më parë në faqen 49 të numrit 20 të revistës Business Magazine Albania. Ju mund të Shfletoni Këtu nr. 20 të saj.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale