Fitoni 1 milion euro në konkursin online CEE Scaleup Challenge


Kompanitë inovative, me zhvillim të shpejtë nga Evropa Qendrore dhe Lindore kanë mundësinë të fitojnë 1 milion euro në CEE Scaleup Challenge, konkursi më i madh ONLINE në rajon, i mundësuar nga platforma Vestbee.

Falë formulës online, themeluesit mund të paraqesin bizneset tek investitorët dhe korporatat, duke qëndruar në shtëpi. Vestbee, platforma kryesore rajonale e matching, që lidh fondet globale të VC, korporatat, përshpejtuesit dhe engjëjt e biznesit me startup-et  dhe scaleup-et nga Evropa Qendrore dhe Lindore, lançoi edicionin e ardhshëm të konkursit më të madh rajonal online – CEE Scaleup Challenge. (www.vestbee.com/cee-scaleup-challenge).

Sipërmarrjet e vogla dhe të mesme me rritje të shpejtë nga Evropa Qendrore dhe Lindore dhe DACH (Gjermani, Austri dhe Zvicër), që bëjnë pjesë në para-serinë A, serinë A dhe më gjerë do të kenë mundësinë të fitojnë 1 milion euro investime nga Next Road Ventures dhe të prezantojnë biznesin e tyre para shumë fondeve të njohura të VC dhe korporatave si InnoEnergy, Accel, Balderton Capital, Credo Ventures, Alfabeat, Iron Wolf Capital, bValue, Simpact, PROfounders Capital, Engie, PGE Ventures, Talanx, Amazon apo EIT Digital.

Një nga çmimet speciale, mbështetur nga InnoEnergy, Partner Strategjik i konkursit, është ftesa në Rrugën e Shpejtë të Investimeve të InnoEnergy (Fast Track to Investment) – program i dedikuar për kompanitë e energjisë, cleantech-ut dhe kompanive që punojnë remote.

Scaleup-et e zgjedhura do të marrin mbështetje të drejtpërdrejtë nga rrjeti i gjerë i ekspertëve dhe partnerëve të energjisë, InnoEnergy, në fushat e zhvillimit të teknologjisë dhe industrializimit, ndërkombëtarizimit dhe zgjerimit të tregut, komercializimin dhe zhvillimin e biznesit, stërvitjen, mentorimin dhe më tej mbështetjen për mbledhjen e fondeve. Aplikantët e përzgjedhur do të marrin p.sh. mbulim mediatik nga MamStartup, biletat për evente, përfshirë InfoShare dhe Webit, si dhe shumë çmime speciale dhe zbritje në mjete dhe shërbime të ndryshme biznesi të ofruara nga Amazon Web Services, HubSpot, DigitalOcean, Brand 24, Revolut Business dhe nga kompania ligjore Zieba & Partners.

Kush mund të aplikojë për CEE Scaleup Challenge?

Kompanitë në rritje nga Evropa Qendrore dhe Lindore dhe DACH që përfshihen në para-seritë A, serinë A dhe më gjerë. Veprimtaritë e tyre duhet të përshtaten në kategori të gjera në biznes dheICT, SaaS, AI, Analytics, Big Data, Fintech & Insurtech, Smart Cities & Home, Industry 4.0 & Proptech, Planet & Sustainability, Healthcare & Wellbeing.

Afati i aplikimit është data 29 mars.

Informacione të mëtejshme rreth programit dhe mundësive të pjesëmarrjes mund t’i gjeni në Website, Facebook, Twitter dhe LinkedIn.

Gjithashtu, mund të kontaktoni me specialisten e Zhvillimit të Biznesit dhe Marketingut në Vestbee, Hana Siuta përmes emailit [email protected]

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale