Finlanda, vendi i parë në botë që do të ndryshojë sistemin arsimor


Sistemi arsimor i Finlandës konsiderohet si një ndër sistemet më të mirë në botë. Në shkallë ndërkombëtare ajo është gjithmonë në krye të listës. Gjithsesi autoritetet kanë vendosur të revolucionarizojnë sistemin shkollor.

Zyrtarët e Finlandës duan ta heqin shkollën nga plani mësimor. Nuk do të ketë më klasa për fizikë, matematikë, letërsi, histori apo gjeografi.

Kreu i Departamentit të Edukimit në Helsinki, Marjo Kyllonen, shpjegoi ndryshimet:

“Ka shkolla të cilat bëjnë mësim sipas mënyrës së vjetër e cila ishte fitimprurëse në fillim të viteve 1990 – por nevojat nuk janë më të njëjta dhe ne duam diçka që të përshtatet me shekullin 21.”

Në vend të lëndëve të veçanta, studentët do të studiojnë evente dhe fenomene në një format shumëdimensional. Për shembull Lufta e Dytë Botërore do të trajtohet nga perspektiva historike, gjeografike dhe matematikore. Dhe duke u bërë pjesë e këtij kursi “Të punosh në një kafene”, studentët do të përvetësojnë të gjitha dijet e nevojshme rreth gjuhës angleze, ekonomisë dhe aftësive komunikuese.

Ky sistem do të aplikohet te studentët e gjimazit, duke filluar nga mosha 16 vjeç. Ideja është që studentët kanë të drejtën të zgjedhin vet lëndën apo temën të cilën duan të studiojnë, duke kuptuar kështu ambiciet për të ardhmen dhe aftësitë e tyre. Në këtë mënyrë asnjë student nuk do të bëjë lëndë si kimi apo fizikë duke e pyetur veten “Po kjo për çfarë më duhet?”

Formati tradicional i komunikimit mësues-nxënës gjithashtu do të ndryshojë. Studentët nuk do të ulin kokat nga frika mos pyeten në mësim por ata do të punojnë në grupe të vogla për të diskutuar zgjidhjen e problemeve.

Sistemi arsimor finlandez inkurajon punën kolektive, prandaj këto ndryshime do të prekin dhe mësuesit. Rreth 70% e mësuesve në Helsinki i janë nënshtruar një pune përgatitore për sistemin e ri dhe si rezultat ata do të shpërblehen.

Ndryshimet pritet të ndodhin në vitin 2020.

/BrightSide

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale