Filmi “Reconciliation” fitues i “DokuFest” në Prizren - Business Magazine Albania

Filmi “Reconciliation” fitues i “DokuFest” në Prizren

Filmi “Reconciliation” nga Marija Zidar është shpallur filmi më i mirë i edicionit të 20-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “DokuFest”. Ky film është bashkëproduksion slloveno-kosovar.

Në garën kombëtare, çmimin e ka marrë filmi “Një fëmijë” nga Bekim Guri, ndërkaq çmimin e publikut e mori “Vozitësi”, film i Valter Lucaj. Ndërkaq, në kategorinë ndërkombëtare për dokumentar në metrazh të shkurtës, fitues u zgjodh “The Rifleman” nga Sierra Pettengill”, ndërkaq çmimin për rrëfimin më të mirë dokumentar në kategorinë ndërkombëtare, fitues u shpall “We” nga Alice Diop.

Filmi më i mirë i shkurtër në gazën ndërkombëtare u zgjodh “The Criminals nga nga Serhat Karaaslan. Në edicionin e 20-të të DokuFest-it, Flaka Kokolli me filmi “Mardhë” mori mirënjohjen speciale.

Festivali i filmit të shkurtër dhe dokumentarit “DokuFest”, këtë vit e shënoi përvjetorin e 20-të të tij. Ky festival mbahet tradicionalisht në Prizren. Në vitin 2020 ky festival u mbajt online për shkak të masave kufizuese të pandemisë.

Sivjet, festivali i u kthye tradicionales, ku u paraqitën 230 filma dhe dokumentarë nga shumë vende të botës.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0