Fabricius, aplikacioni i Google që deshifron hieroglifet egjiptiane

Leximi i gjuhëve antike do të jetë më i lehtë nga sot. Në përvjetorin e zbulimit të Gurit të Rozetës, që ka ndodhur në 1799-ën, Google Arts&Culture ka krijuar përkthyesin e parë në botë në gjendje të përkthejë hieroglifët. Quhet Fabricius dhe do të jetë në dispozicion të të gjithëve. Ideja ka lindur gjatë zhvillimit të Assassin’s Creed: Orygins, kapitulli i sagës të ambientuar në Egjiptin antik.

Fabricius ofron tre rrugë për kërkimet akademike: falë një inteligjence artificiale, është në gjendje të deshifrojë hieroglifët egjiptiane, duke u kursyer ekspertëve orë të tëra kërkimesh mbi libra. Dy përdorimet e tjera të programit të zhvilluar nga Google kanë karakter më argëtues: me të parim mund të “mësohet” gjuha e faraonëve, ndërsa me të dytin mund të bëhen përkthime argëtuese nga anglishtja në gjuhën e hieroglifëve.

Fabircius e merr emrin nga Johann Albert Fabricius, biblotekar dhe bibliograf gjerman që ka jetuar në Gjermani mes shekullit të XVII dhe XVIII. Studiuesi konsiderohet themeluesi i historiografisë. Në krijimin e Fabricius kanë bashkëpunuar Qendra australiane e Egjiptologjisë e Universitetit Macquaire, Ubisoft dhe egjiptologë nga e gjithë bota. Për momentin, Fabricius mund të përdoret vetëm në gjuhën angleze dhe atë arabe.

ENGADGET

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale