Evropa po zhvillon projektin më të madh infrastrukturor në 100 vite - Business Magazine Albania

Evropa po zhvillon projektin më të madh infrastrukturor në 100 vite

Projekti më i madh infrastrukturor në 100 vite është duke u zhvilluar në rajonin e Balltikut. Projekti Hekurudhor Baltica prej 870 km do të lidhë kryeqytetet e Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë me Varshavën dhe pjesën tjetër të Evropës, duke lejuar që trenat nga kontinenti të lëvizin pa ndërprerje.

Megjithatë, projekti është sa simbolik aq edhe fizik. Për BE-në, është një deklaratë për kthimin e shteteve baltike në Evropë dhe shkëputjen e tyre nga e kaluara sovjetike.

Një projekt ambicioz

Bisedat për një projekt hekurudhor ndërballtik nisën që nga fundi i viteve 1990, me një marrëveshje bashkëpunimi që u nënshkrua nga ministrat e transportit të Estonisë, Letonisë dhe Lituanisë në 2001.

Megjithatë, vetëm në vitin 2010 u nënshkrua një memorandum nga përfaqësuesit e ministrive të transportit të Polonisë, Lituanisë, Letonisë, Estonisë dhe Finlandës.

Ndërsa aktualisht duhen shtatë orë për të udhëtuar nga kryeqyteti i Lituanisë në atë të Estonisë, linja e re pothuajse do ta përgjysmojë atë në vetëm tre orë e 38 minuta.

Pas përfundimit, trenat do të mund të udhëtojnë deri në Baltik nga Polonia, me trenat e pasagjerëve që funksionojnë me shpejtësi maksimale prej 234 km/h. / Euronews 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0