Workshop: “App Development Investment”


-Real App Inventor Summit- Mundësia për çdo të ri, që të njihet me botën e aplikacioneve mobile.

Mundësi trajnimi për ndërtimin e këtyre aplikacioneve, duke u mbështetur në mjete të gatshme dhe lehtësisht të përdorshme nga çdo person.

App Inventor është një mjet i bazuar në cloud, që do të thotë që mund të ndërtosh aplikacione në browser-in tënd të internetit. Kjo faqe interneti ofron të gjithë mbështetjen që ju nevojitet për të mësuar se si të krijoni aplikacionet tuaja.

“Real App Inventor” është një mjedis intuitiv, vizual i programimit që i lejon të gjithë të rinjtë – madje edhe fëmijëve – të krijojnë aplikacione plotësisht funksionale për smartfonë dhe tabletë. Dhe për më tepër, mjetet e bazuara në blockchain lehtësojnë krijimin e aplikacioneve komplekse dhe me ndikim të madh në më pak kohë sesa mjediset tradicionale të programimit.

Real App Inventor kërkon të demokratizojë zhvillimin e softuerit duke fuqizuar të gjithë njerëzit, veçanërisht të rinjtë, që të lëvizin nga konsumi i teknologjisë në krijimin e teknologjisë.

Çdo ditë pajisjet e reja po hyjnë në treg me mundësi inovative falë teknologjisë në rritje. Evolucioni i teknologjisë së zhvillimit të aplikacioneve mobile me pajisje të reja e bëri jetën tonë shumë më të lehtë. Programet e kodimit të bazuara në blockchain frymëzojnë fuqizimin intelektual dhe kreativ. Real App Inventor shkon përtej kësaj për të siguruar fuqizim real për të rinjtë, për të bërë një ndryshim – një mënyrë për të arritur ndikimin social të një vlere të pafund për komunitetet e tyre.

Workshop-i për Zhvillimin e Aplikacioneve u ofron pjesëmarrësve trajnime teknike mbi konceptet dhe metodologjitë e programimit, që nevojiten për zhvillimin e aplikacioneve për pajisjet mobile. Pjesëmarrësit do të mësojnë të përdorin librari të ndryshme Android ashtu sikurse, do të kuptojnë konceptet e ciklit të jetës së zhvillimit të aplikacionit të plotë mobile.

Pikat kryesore:

 • Pjesëmarrësit do të jenë në gjendje të zhvillojnë aplikacionet e tyre.
 • Pjesëmarrësit do të kuptojnë punën e aplikacioneve të ndryshme.
 • Pjesëmarrësit inkurajohen të mendojnë dhe të dalin me ide të reja të aplikimit.
 • Sesionet e leksioneve interaktive.
 • Diskutime në grupe për të inkurajuar risitë.
 • Përmbajtje të mirë multimediale për të ndihmuar të rinjtë të kuptojnë materialin me lehtësi.

Struktura dhe Temat e mbuluara:

 • Hyrje në zhvillimin e aplikacioneve mobile
 • Roli i tyre në industrinë mobile
 • Hyrje në Android SDK dhe konfigurimin e saj
 • Ndërtimi i Kuadrit të Zbatimit
 • Projektimi i Ndërfaqeve të Përdoruesit
 • Aktivitetet, Shërbimet, Qëllimet, Marrësit e Transmetimit.
 • Burimet, Menutë, Ofruesit e përmbajtjes, Dialogjet, Njoftimet
 • Puna me Të Dhënat, Multimedia, Vendodhja
 • Publikimi i aplikacionit të zhvilluar në Play Store.

Për regjistrim dërgoni emër, mbiemër dhe datëlindje në një nga numrat e telefonit: 0676008800/0695104057/0693888668

Bileta: 1000 lekë

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale