Siguria Kibernetike, Rreziqet dhe si të mbrohemi prej saj

Siguria Kibernetike
18-09-2020 09:00:00 Xheko Imperial Hotel, Tirana, Albania Join

Siguria Kibernetike është aplikimi i teknologjive, proceseve dhe kontrolleve për të mbrojtur sistemet, rrjetet, programet, pajisjet dhe të dhënat nga sulmet në internet.

Qëllimi është zvogëlimi i rrezikut të sulmeve kibernetike dhe mbrojtja kundër shfrytëzimit të paautorizuar të sistemeve, rrjeteve dhe teknologjive. Sulmet kibernetike i shkaktojnë organizatave dëme të mëdha ekonomike, humbjen e të dhënave të rëndësishme gjithashtu mund të ndikojë negativisht në reputacionin e organizatës.

Siguria dhe praktika efektive e punës nga çdo punonjës në një organizatë sjell menaxhimin efektiv të sigurisë kibernetike. Fazat e sulmeve kibernetike, rreziqet dhe mënyrat e mbrojtjes në çdo rast do të trajtohen në workshop-in e radhës: “Siguria Kibernetike, Rreziqet dhe si të mbrohemi prej saj”.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale