Kongresi Kombëtar i të Rinjve të Kosovës organizon edicionin e dytë


Kongresi KombëtarKongresi Kombëtar i të Rinjve të Kosovës mbështetur nga Friedrich-Ebert-Stiftung ka kënaqësinë të ju ftojë të merrni pjesë në Kongresin e Dytë të Rinisë që do të mbahet të Martën më 24 Shtator 2019 duke filluar nga ora 9:30, Salla e Kongreseve-Hotel Grand, Prishtinë.

Kongresi i të Rinjve të Kosovës për herë të parë në një format të tillë do të ketë të pranishëm kandidatët për Kryeministër të partive politike dhe ambasadorë të shteteve mike të Kosovës.

Lexoni: 13 Mënyra se si të rinjtë mund të bëjnë para

Qëllimi i këtij debati është dy dimensional:

• E para, synon të ju ofroj të rinjve një vetëdijësim për rëndësinë e votës dhe fuqinë që kanë, duke shfrytëzuar këtë të drejtë themelore.
• Dhe e dyta, synon që t’i sfidoj subjektet politike mbi përfshirjen e interesave të të rinjve karshi prioriteteve në programet e tyre politike.

Ndër tjerash, Kongresi Rinor ka për qëllim që të inkurajojë dhe të fuqizojë të rinjtë e Kosovës duke u siguruar atyre mundësinë që të bëhen qytetarë aktiv, të cilët marrin pjesë në jetën shoqërore dhe politike.

Lexoni: A e keni një qëllim? Rovena Vata, mentore, doktore shkencash fton të rinjtë të udhëhiqen nga qëllimi i tyre i jetës

Pjesëmarrja dhe kontributi i juaj vetem sa do të pasuronte këtë ngjarje dhe do të fuqizonte poziten dhe rolin e të rinjve të Kosovës në proceset vendimmarrëse për të tashmen dhe të ardhmen , për të mirën tonë të përbashkët, për një shtet ku të rinjtë duan të punojnë e të jetojnë dhe të ndërtojnë të ardhmen.

Konfirmimet janë të obligueshme deri me 20.09.2019 në email adresën: [email protected]

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale