Komedi, aventurë dhe drama më e bukur Shqiptare vjen në datën 17 Janar në Kinema Agimi.


Një ide, iniciativë dhe projekt personal i realizuar me shumë përkushtim. Një serial i cili motivet i merr nga jeta reale, sfidat me të cilat përballen të rinjtë sot, njëherazi dhe satira ndaj një fenomeni tepër të përhapur në Shqipëri siç është “martesa me shkesi”, por gjithashtu dhe një panoramë e potencialeve natyrore, kulturore, historike dhe ato tradicionale që ofron Shqipëria.

Përpjekja e të rinjve për të krijuar një biznes privat i shpie ata në skena komike dhe përballje me të vërteta të papritura. Plani i tyre për t’i gjetur nuse emigrantit duke i ngritur kurth kthehet në një aventurë të pa përsëritshme duke e gjetur veten në pikat më të bukura turistike. Çdo ide e tyre e çmendur përfundon jashtë limitit të tyre imagjinar… madje deri në rrezikimin serioz të jetës.

Lexo: Njihuni me regjisorin shqiptar që po fiton çmime ndërkombëtare me filmat e tij

“Tani, i jap vlerën çdo tentative, ore pa gjumësi, takimi, xhirimi dhe kokëfortësie për ta çuar deri në fund këtë projektim. E besova fort deri në fillim dhe nuk u dorëzova pas asnjë largesë, braktisje të atyre që nuk ecën dot me hapin tim. Unë e di mirë se çfarë do të thotë 1 vit luftë me pengesa, pesimizëm, debate dhe bllokim rruge… Prandaj, vendosa të vij ndryshe, pastër, me vlerë dhe të kërkoj vëmendjen tuaj për të shijuar dhe mbështetur një grup të rinjsh me qëllime të forta, pavarësisht buxhetit 0, pavarësisht mungesës së infrastrukturës dhe pavarësisht gjithçkaje vendosën të sjellin diçka me vlerë, larg banalitetit e që të ardhurat, qofshin pak apo shumë, t’i dërgojnë për ndihmë të familjeve në nevojë!”

Në postimin e tij në rrjetin social Facebook, Ermal Qori shprehet falenderues ndaj gjithë stafit të tij dhe të gjithë bashkëpunëtorëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale