Europol shkresë edhe Shqipërisë: Të hetohen grupet kriminale që bëjë teste Covid-19 false

Europol u kërkon vendeve anëtare, mes tyre edhe Shqipërisë që të hetojnë grupet kriminale që falsifikojnë testet për Covid-19, kryesisht për udhëtimet në aeroporte. Përmes një shkrese zyrtare, Europol kërkon angazhimin e shteteve, për shkak të goditjes së disa grupeve falsifikuesish në vende të ndryshme të Europës. Ata shisnin deri në 300 euro secila certifikata të falsifikuara për të deklaruar se udhëtari është negativ ndaj Covid-19.

Raste të tilla u lokalizuan në aeroportet britanike, Francë, Spanjë dhe Holandë. Shumë vende të BE dhe të tjerët tani kërkojnë prova se udhëtarët nuk janë të infektuar nga sëmundja, e cila ka vrarë më shumë se 2.2 milionë njerëz në të gjithë botën.

“Për sa kohë që kufizimet e udhëtimit mbeten në vend për shkak të pandemisë, ka shumë të ngjarë që kriminelët të shfrytëzojnë mundësinë e prodhimit dhe shitjes së certifikatave të rreme të provës Covid-19”, tha Europol.

LEXO: Europoli: Kujdes nga mashtruesit në internet, ofrohen ilaçe të falsifikuara kundër Covid-19

“Duke pasur parasysh mjetet e përhapura teknologjike të disponueshme në formën e printerëve me cilësi të lartë dhe softuerëve të ndryshëm, mashtruesit janë në gjendje të prodhojnë dokumente të falsifikuara, të falsifikuara ose të rreme me cilësi të lartë,” tha agjencia policore me bazë në Hagë, shkruan the guardian.

Policia franceze në fund të vitit të kaluar goditi një grup falsifikuesish në aeroportin Charles de Gaulle jashtë Parisit duke shitur certifikata të rreme për 150 dhe 300 euro (180 dollarë dhe 360 dollarë), tha Europol.

“Inteligjenca sugjeron që në Britani, mashtruesit u kapën duke shitur dokumente false të provës Covid-19 për 100 paund, duke falsifikuar emrin e një laboratori të mirëfilltë në certifikatat false”, shtoi ai.

Në Spanjë, policia arrestoi një burrë që shiste dokumente të falsifikuara për 40 euro në internet, ndërsa në Hollandë mashtruesit po bënin të njëjtën gjë përmes aplikacioneve të mesazheve celular. Po ashtu, edhe në Shqipëri, përmes operacionit ‘Shtegtimi’ janë vënë në pranga pesë persona. Në bashkëpunim me njëri-tjetrin, duke përfituar nga situata e pandemisë ‘’COVID-19’’, nëpërmjet kamuflimit, për t’u mundësuar udhëtarëve të ndryshëm vajtjen në vendet e BE-së, kryesisht në Gjermani, kanë përfituar shumën 600 euro për person, duke shmangur detyrimet tatimore, si dhe kanë falsifikuar formularë të testit ‘’COVID-19’’ dhe garanci të destinacionit të vendit pritës.

Vijon puna për dokumentimin dhe mbledhjen e provave të tjera, si dhe për evidentimin dhe arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet të kundërligjshëm.

GUARDIAN

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale