Europol shkresë edhe Shqipërisë: Të hetohen grupet kriminale që bëjë teste Covid-19 false - Business Magazine Albania

Europol shkresë edhe Shqipërisë: Të hetohen grupet kriminale që bëjë teste Covid-19 false

Europol u kërkon vendeve anëtare, mes tyre edhe Shqipërisë që të hetojnë grupet kriminale që falsifikojnë testet për Covid-19, kryesisht për udhëtimet në aeroporte. Përmes një shkrese zyrtare, Europol kërkon angazhimin e shteteve, për shkak të goditjes së disa grupeve falsifikuesish në vende të ndryshme të Europës. Ata shisnin deri në 300 euro secila certifikata të falsifikuara për të deklaruar se udhëtari është negativ ndaj Covid-19.

Raste të tilla u lokalizuan në aeroportet britanike, Francë, Spanjë dhe Holandë. Shumë vende të BE dhe të tjerët tani kërkojnë prova se udhëtarët nuk janë të infektuar nga sëmundja, e cila ka vrarë më shumë se 2.2 milionë njerëz në të gjithë botën.

“Për sa kohë që kufizimet e udhëtimit mbeten në vend për shkak të pandemisë, ka shumë të ngjarë që kriminelët të shfrytëzojnë mundësinë e prodhimit dhe shitjes së certifikatave të rreme të provës Covid-19”, tha Europol.

LEXO: Europoli: Kujdes nga mashtruesit në internet, ofrohen ilaçe të falsifikuara kundër Covid-19

“Duke pasur parasysh mjetet e përhapura teknologjike të disponueshme në formën e printerëve me cilësi të lartë dhe softuerëve të ndryshëm, mashtruesit janë në gjendje të prodhojnë dokumente të falsifikuara, të falsifikuara ose të rreme me cilësi të lartë,” tha agjencia policore me bazë në Hagë, shkruan the guardian.

Policia franceze në fund të vitit të kaluar goditi një grup falsifikuesish në aeroportin Charles de Gaulle jashtë Parisit duke shitur certifikata të rreme për 150 dhe 300 euro (180 dollarë dhe 360 dollarë), tha Europol.

“Inteligjenca sugjeron që në Britani, mashtruesit u kapën duke shitur dokumente false të provës Covid-19 për 100 paund, duke falsifikuar emrin e një laboratori të mirëfilltë në certifikatat false”, shtoi ai.

Në Spanjë, policia arrestoi një burrë që shiste dokumente të falsifikuara për 40 euro në internet, ndërsa në Hollandë mashtruesit po bënin të njëjtën gjë përmes aplikacioneve të mesazheve celular. Po ashtu, edhe në Shqipëri, përmes operacionit ‘Shtegtimi’ janë vënë në pranga pesë persona. Në bashkëpunim me njëri-tjetrin, duke përfituar nga situata e pandemisë ‘’COVID-19’’, nëpërmjet kamuflimit, për t’u mundësuar udhëtarëve të ndryshëm vajtjen në vendet e BE-së, kryesisht në Gjermani, kanë përfituar shumën 600 euro për person, duke shmangur detyrimet tatimore, si dhe kanë falsifikuar formularë të testit ‘’COVID-19’’ dhe garanci të destinacionit të vendit pritës.

Vijon puna për dokumentimin dhe mbledhjen e provave të tjera, si dhe për evidentimin dhe arrestimin e personave të tjerë të përfshirë në këtë aktivitet të kundërligjshëm.

GUARDIAN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0